kritike sve glasnije /

Muke Dubrovčana i gostiju: Zašto se usred sezone na Stradunu ne može platiti u eurima?

Žele kupiti suvenir, pojesti sladoled, ali nemaju kune. I zato često Dubrovnikom naprave đir i ne potroše niti kunu...

4.4.2019.
15:20
VOYO logo

U Dubrovniku je počela sezona kruzera. A upravo turisti koje oni dovezu i koji se kratko zadržavaju na nekoj destinaciji, često se nađu u neugdnoj situaciji ako sa sobom nemaju karticu. 

Žele kupiti suvenir, pojesti sladoled ili ručak, ali nemaju kune. I zato često zbog toga Dubrovnikom naprave đir, vrate se na brod i ne potroše niti kunu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Doplovili su jutros u grad i ne ostaju u njemu dugo. Znaju da su u Europskoj uniji, no ne znaju da se ovdje ne plaća eurima. Za kunu nisu čuli: 

"Vi ste jedina zemlja bez eura"

"Plovimo Mediteranom i pristajemo u 9 zemalja. Vi ste jedina zemlja bez eura, što otežava stvar. Stoga,  jednostavno prođemo, ne zadržavamo se, ne trošimo jer imamo eure", kažu Sue i Jim iz SAD-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nitko nam to nije rekao i bit će teško jer, dok tura traje, želim kupovati, želim jesti, kako da promijenim eure u vašu valutu", pita se James.

Bezbroj su puta trgovci i ugostitelji čuli to pitanje.

"Alternativa su kartice ili da pošaljemo nekog od naših pomoćnika da na brzinu razmijeni u mjenjačnici", ističe Anđelko Ćorak, vlasnik suvenirnice.

No ne rade banke i mjenjačnice od 0 do 24 sata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Može se dogodit da ljudi ne mogu nać u tom trenutku za razmijeniti novac, ukoliko ne posjeduju kartice imamo problem, ne možemo ih uslužiti", dodaje Nikolina Farčić, predsjednica Ceha ugostitelja.

Godinama ista priča. Godinama isto pitanje - zašto se ne bi u turističkoj sezoni, dakle, u iznimnim situacijama, dopustilo plaćanje u eurima?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Uvođenje plaćanja eurom ima svoje dobre i loše strane"

"To je pitanje ne samo za ministra financija, nego i za guvernera, bila je jedna tema već nekoliko puta o tome, o tome ćemo se očitovati", jasno će ministar financija Zdravko Marić

Uvođenje plaćanja eurom, misle stručnjaci, ima svoje dobre i loše strane.

"Pozitivne stvari su smanjivanje broja situacija gdje su ugostitelji stavljeni pred prekršaj da primaju euro što ne bi smjeli, drugo je potencijalno povećanje prihoda, negativna stavka je kako točno kontrolirati koliko i kada će se plaćati u eurima", kaže Stjepan Srhoj, asistent Odjela za ekonomiju i poslovnu ekonomiju, Sveučilište Dubrovnik.

Cestarinu u Hrvatskoj platili su eurima, kažu turisti, nije im jasno zašto njima ne mogu platiti i piće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nezgodno je kada morate podijeliti račun između četvero ljudi", poručuje Tom.

"Želim kupiti suvenir i odnijeti ga kući, što da radim sada", pita se James.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Očito, pričekati sve dok euro ne postane i službena hrvatska valuta.

fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike