MRSIĆ NAPAO MINISTRA ZBOG 'AMERIKANIZACIJE': /

'Ljudi će se dijeliti na one koji mogu platiti zdravstvenu zaštitu i one koji ne mogu'

Image
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Ocijenio je kako je javno zdravstvo javno dobro, te pozvao sve političke stranke da dignu glas protiv privatizacije i amerikanizacije zdravstva

4.5.2018.
12:22
Patrik Macek/PIXSELL
VOYO logo

Nezavisni saborski zastupnik Mirando Mrsić je na konferenciji za novinare kritizirao prijedlog novog Zakona o zdravstvenoj zaštiti o kojemu je upravo završeno javno savjetovanje, ustvrdivši da se njime udara u temelje javnog solidarnog zdravstva i socijalne države.

Zakonom koji predviđa potpunu i trajnu privatizaciju primarne zdravstvene zaštite temeljno pravo na zdravlje postaje ugroženo, ordinacije trgovine, a zdravlje roba, što nije ni pravedno ni solidarno, rekao je Mrsić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Umjesto da se bavi problemima zdravstva i listama čekanja, ministar Milan Kujundžić ide u privatizaciju primarne zdravstvene zaštite što će dovesti do toga da će liječnici primarno postati poslodavci, a tek onda liječnici dok će građani biti podijeljeni na one koji mogu platiti i dobiti adekvatnu razinu zdravstvene zaštite i na one koji to ne mogu, smatra Mrsić.

'Ordinacije naše, novac vaš'

Usto, kako kaže, ordinacije će biti privatizirane, ali neće poslovati na načelima slobodnog tržišta i konkurentnosti nego će ambulante i dalje biti na ugovoru s HZZO-om koji će im pokrivati plaće, sve troškove poslovanja i dodatno plaćati usluge. To rješenje Mrsić je poprati komentarom: "ordinacije naše, novac vaš".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ocijenio je kako je javno zdravstvo javno dobro, te pozvao sve političke stranke da dignu glas protiv privatizacije i amerikanizacije zdravstva. Mrsić je ustvrdio da ovim zakonom solidarnost u društvu nestaje te kako je potpuno neprimjereno da se tržišni elementi uvode u javnozdravstveni sustav.

Nejednakosti u zdravstvenom sustavu

Izrazio je nadu da će se "ministar i Vlada sabrati i povući zakon koji dovodi do nejednakosti u zdravstvenom sustavu, do nejednakosti pacijenata dok će si liječenje moći priuštiti samo oni koji imaju novca".

Na štete i opasnosti 'opće tajkunizacije' javnog zdravstvenog sustava, uz Mrsića, upozorili su i i Spomenka Avberšek, bivša čelnica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi i Marijo Drlje, predsjednik Udruge hrvatskih pacijenata. Smatraju da privatizacijom primarne zdravstvene zaštite ona neće ojačati te kako će 'pohlepni pobornici tajkunizacije' uzeti imovinu svih građana i srušiti sustav solidarnosti u kojem bogati pomažu siromašnima, a zdravi bolesnima.

Prezentirali su i otvoreno pismo ministru Kujundžiću protiv privatizacije primarne zdravstvene zaštite s 324 supotpisnika iz redova uglednih javnih osoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo