Motociklist bez vozačke dozvole i kacige je na zebri usmrtio 20-godišnju pješakinju dok je u noći s petka na subotu pretjecao kolonu automobila na Jarunskoj cesti pored Studentskog doma Stjepan Radić. Potom je sletio s ceste i udario u rasvjetni stup. Završio je u bolnici s teškim ozljedama.
Proteklih dana sve je više nesreća u kojima sudjeluju motociklisti. Još je svježe sjećanje na nesreću na Zagrebačkoj aveniji, u kojoj je motociklist naletio na biciklista te ga usmrtio. Niti ostatak subote nije prošao mirno, jer su se u Sesvetama sudarili automobil i motocikl. U toj nesreći su obojica poginula.
Zaneseni hedonističkim motivom
Vožnja motociklom predstavlja određenu slobodu za vozače, objašnjava za Dnevnik.hr prometna psihologinja Ljiljana Mikuš. "I njih ponekad ponese hedonistički motiv, motiv užitka u vožnji. Kada tome dodate loše uvjete na cesti, sve više se povećava broj rizičnih čimbenika koji mogu dovesti do prometne nesreće", tvrdi.
No, najveći je rizik nesavjesna, brza, a ponekad i obijesna vožnja. No, potonji slučajevi ne potvrđuju pravilo, jer statistika kaže da nesreće u kojima sudjeluju motociklisti uzrokuju stariji i iskusni vozači.
"Pokazalo se kao vrlo neodgovorno ponašanje jednog mladog vozača. Kazne su, po mojem mišljenju - dobre. Zakon je dobar. Kazne su dovoljno visoke. Mislim da treba promijeniti to da se vozači što prije počnu educirati", smatra predsjednik Udruge Moto Gymkhana Croatia Željko Marinović.
Postoje i edukacije
On i sam vozi motocikl više od 20 godina i nikad nije sudjelovao u prometnoj nesreći. Zbog toga organizira edukacije za druge motocikliste.
"Mi godinama organiziramo edukaciju vozačima motocikala, a u zadnje vrijeme i vozačima električnih romobila, u suradnji s Fakultetom prometnih znanosti. Mislim da je edukacija ključna stvar u ovoj situaciji", objasnio je Marinović i dao savjet svim vozačima dvokotača.
"Trebalo bi voziti defanzivno, paziti u prometu na sebe i ostale sudionike u prometu i pripaziti na gas", zaključio je Marinović.