Vlade je održala drugu sjednicu ovaj tjedan. Na dnevnom redu, između ostalog, nalazio se Nacrt prijedloga zakona o provedbi Opće uredbe o zaštiti podataka koji je Vlada prihvatila. Europski parlament je još u travnju 2016. donio Uredbu o zaštiti osobnih podataka (GDPR) da bi izjednačio praksu i sankcije u svim zemljama Europske unije koje imaju različito riješeno to pitanje.
Premijer Andrej Plenković o nacrtu konačnog prijedloga zakona o prijenosu i obradi podataka o putnicima u zračnom prometu kazao je kako se radi o važnom zakonskom prijedlogu koji se koristi u svrhu sprječavanja, otkrivanja, istraživanja i vođenja kaznenog postupka za kaznena djela terorizma i druga teška kaznena djela.
Ministar Davor Božinović pojasnio je kako se njime u hrvatsko zakonodavstvo prenose odredbe Direktive Europskog parlamenta i Vijeća od 27. travnja 2016. o uporabi podataka iz evidencije podataka o putnicima (PNR) u svrhu sprečavanja, otkrivanja, istrage i kaznenog progona kaznenih djela terorizma i teških kaznenih djela.
"Konačnim prijedlogom zakona namjerava se osigurati pravna osnova u nacionalnom zakonodavstvu za prijenos i obradu podataka o putnicima u zračnom prometu, kao i uspostava postupaka prijenosa i obrade podataka te sigurnosnih standarda. Utvrđuje se obveza i postupak prijenosa podataka o putnicima u zračnom prijevozu koje prikupljaju zračni prijevoznici te obrada tih podataka od strane nadležnih tijela, zatim nadležna tijela za traženje i primanje podataka o putnicima, njihovu obradu i čuvanje, rokovi čuvanja podataka o putnicima, postupak ponovnog otkrivanja depersonaliziranih podataka o putnicima te sankcije za neispunjenje obveza propisanih Zakonom", kazao je ministar Božinović.
Poručio je kako za njegovu provedbu nije potrebno osigurati dodatna proračunska sredstva, a Plenković je zaključio raspravu ustvrdivši kako se radi o važnom zakonu "za pitanje sigurnosti i za borbu protiv terorizma".
Na kraju sjednice Vlade uvrštena je još jedna točka vezana uz ratifikaciju Istanbulske konvencije. "Klub zastupnika SDP-a predlaže brisanje članka 4. Zakona o potvrđivanju, a to je članak u kojem se nalazi interpretativna izjava koju je Vlada usvojila i predložila Saboru uz tekst konvencije.
Moj prijedlog je da odbijemo taj amandman budući da je ta izjava ima i svoju svrhu i smisao i šalje jasnu poruku kako Hrvatska tumači tu konvenciju i što smatra njezinim ciljem i jasno kaže koja vrsta obveza ne proizlazi iz te Konvencije.", rekao je Plenković, nakon čega je Vlada odbila amandman.