U Zadru su prije šest godina petorica muškaraca na plaži silovala maloljetnicu, prošle godine poznanik je silovao 22-godišnjakinju, mjesec dana poslije Darko Kovačević Daruvarac pretukao je djevojku, a sada su sedmorica koja su silovala 15-godišnjakinju nakon ispitivanja pušteni da se brane sa slobode. Istraživanje znanstvenice Ivane Radačić pokazalo je koliko blage kazne dobivaju i oni koji su osuđeni, javlja RTL.
''Prosječno četiri godine, s time da se u puno predmeta čak primjenjuje institut ublažavanje kazne, znači da su suci išli ispod zakonskog minimuma. Još sam samo htjela napomenuti da u oslobađajućim predmetima se svugdje radilo o bliskom odnosu između žrtve i počinitelja'', kaže Radačić, radna skupina UN-a o diskriminaciji žena u zakonima i praksi.
Neadekvatne sankcije
Gordana Buljan Flander, ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece i mladih grada Zagreba, rekla je kako se neadekvatnim sankcijama poručuje žrtvama da ono što im se dogodilo "nije tako strašno i nije važno". "Niske kazne počiniteljima odražavaju razinu osude koje društvo ima prema počiniteljima. Nedopustivo je da kazna bude manja od tretmana liječenja na koji ide žrtva."
Nakon prosvjeda i akcija inicijative #spasime minimum kazne za spolni odnos bez pristanka povećava se sa šest mjeseci na godinu dana do pet godina. "Dotadašnji stavak 1. kaznenog djela silovanja postaje kvalifikatorni, odnosno teži oblik i tu se također zakonski minumum kazne miče s godine na tri godine do 10'', kaže Una Zečević Šeparović, odvjetnica Inicijative #Spasime.
Izmjene Kaznenog zakona te veće kazne za počinitelje obećane su do kraja godine.
Zaštita žrtve nije prioritet
Riječanka Željka Barbarić, majka troje djece, pokrenula je peticiju "Hoćeš li šutjeti i ako dirnu u tvoje dijete" koju namjerava poslati predsjednici i premijeru. Kaže kako žele da se slučaj grupnog silovanja 15-godišnjakinje makne iz Zadra.
''Sudstvo je pokazalo kako zaštita žrtve nije prioritet, da se kredibilitet žrtve propituje i da se dugotrajnim postupcima žrtva još dodatno viktimizira i traumatizira", kaže Marija Jerončić, članica udruge Antifjaka koja će večeras paliti svijeće.
Jedno silovanje svaki tjedan
I dok je prije dvije godine u Hrvatskoj prijavljen 61 slučaj silovanja, prošle godine prijavljeno je 56, a u prvih osam mjeseci ove godine 41. To znači da se jedno silovanje ove godine dogodilo svaki tjedan.
"Sudstvo samo se mora početi baviti mehanizmima utvrđivanja vlastite odgovornosti i utvrđivanja standarda koji bi vrijedili, ali će onda tu i tamo uvijek biti neka presuda koja nije u skladu s time. Treba prvo znati što su standardi hrvatskog pravosuđa i kada se dogodi nešto što iskače iz toga, utvrditi mehanizme odgovornosti", kaže Radačić.