Sudac zagrebačkog Županijskog suda danas je donio odluku o produljenju pritvora na još dva mjeseca za bivšu državnu tajnicu i kninsku gradonačelnicu Josipu Rimac. Sudeći po onome što se zna u vezi istrage, upravo su ovu HDZ-ovku svi zval - od zlatara do visokih državnih dužnosnika.
Na vidjelo izlazi sve više detalja o tome kako je funkcionirala korupcijska hobotnica na čijem je čelu prema sumnjama USKOK-a bila Josipa Rimac. Popis djela koja joj se stavljaju na teret sve je dulji i dulji. Još dva mjeseca Rimac ostaje iza rešetaka zbog opasnosti od 27 svjedoka.
'Slučaj Rimac nije jednostavan'
Obrana je sudu čak predlagala i kućni pritvor, ali nije prošlo, piše RTL.
07.03.2020., Knin - Josipa Rimac pokusala modno uskladiti tenisice i kaput.
"Istražni zatvor u domu je zapravo rutina u svim pravosuđima u svijetu u kaznenim stvarima, u Hrvatskoj to nažalost nije iako je to bolje za okrivljenika, a bolje je i za državu", kazao je odvjetnik Rimac Anđelko Jureško.
Tužitelji tvrde da slučaj Rimac nije tako jednostavan. USKOK je zabilježio više od 80.000 razgovora, ali i stotine tisuća poruka koje trebaju pregledati. Zamjenik ravnateljice USKOK-a, Vjekoslav Tolnaj, navodi da primjerice izvješće za jedan mobilni uređaj ima 250.000 stranica te da se u njemu nalazi sva komunikacija, svi dokumenti i fotografije. Objašnjava da je riječ o opšežnoj dokumentaciji i da je potrebno vrijeme da se sve pregleda.
S Rimac je komunicirao niz ljudi
Pregledavanjem mobitela otkriven je niz ljudi koji su komunicirali s Josipom Rimac, a među njima su i oni koji su urigirali za državne ispite baš poput bivše ministrice regionalnog razvoja i europskih fondova Gabrijele Žalac. Inače, Žalac je jutros u centru metropole zabilježila kamera RTL-a, a njezine jedine riječi bile su da "ne bi komentirala".
Jedina smijenjena osoba je Domagoj Validžić, pomoćnik ministra gospodarstva i održivog razvoja Tomislava Ćorića. Vlada nije smijenila ostale osumnjičene kao što je ravnatelj Carine koj je također postao predmet istrage. Hrvoja Čovića brani ministar financija Marić pa kaže: "Znamo se čitav niz godina, o njemu i u profesionalnom i ljudskom smislu mogu reći sve najbolje. Sve što se tiče aktualnog trenutka - niti raspolažem informacijama, niti mogu išta komentirati na tom tragu''.
S druge strane, kako doznaje RTL, sindikat carine je ogorčen. Oni upozoravaju na niz malverzacija koje su se dogodile proteklih nekoliko godina. Rino Štorić, predsjednik Carinskog sindikata Hrvatske ističe: "Mislimo da je ravnatelj Hrvoje Čović u ovom periodu napravio jednu nepopravljivu, nenadoknadivu štetu i carini i carinskim službenicima i sindikatu Hrvatske".
Hrvatski centar operatora tržnišne ekonomije jedini su koji zasad ne terete Josipu Rimac. Za RTL poručuju da Rimac na nikoga od njih nije vršila pritisak i da nitko od njih nije pozvan u USKOK te da su oni u cijelom slučaju postupali profesionalno i nepristrano.
"Gospođa Rimac je zajedno s predstavnicima tvrtke Lager d.o.o. nekoliko puta tijekom veljače 2020. bila na sastanku s predstavnicima HROTE-a, s ciljem dobivanja informacija o kriterijima na temelju kojih se određuje visina doprinosa investitora lokalnoj zajednici pri izgradnji postrojenja, konkretno za projekt Vjetroelektrana Krš Pađane".
Kako piše RTL, "Afera vjetrenjače" se ovime očito tek zahuktala.