MNOGI GRAĐANI (U)ZBUNJENI: /

Na adrese im stižu vojni pozivi, na jesen počinju vojne vježbe

Image
Foto: PIXSELL, Borna Filić

Proteklih tjedana mnogi vojni obveznici diljem Hrvatske uzbunili su se nakon što su im na kućne adrese stigli vojni pozivi.

27.7.2017.
17:09
PIXSELL, Borna Filić
VOYO logo

Iz Ministarstva obrane kažu da je riječ o samo jednoj fazi ustrojavanja šest pješačkih pukovnija pričuve Oružanih snaga Republike Hrvatske.

Pozive će dobiti 15.000 osoba do 55 godina starosti

Novi list piše da se na području Rijeke pozivi zasad šalju samo osobama koje su takozvana razvrstana pričuva, odnosno onima koji su ili služili vojni rok, ili bili u Domovinskom ratu u borbenim jedinicama, ili su završili dragovoljno vojno osposobljavanje. Ukratko, onima koji imaju već određenu vojnu specijalnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za potrebe ustroja šest pričuvnih pukovnija bit će potrebno devet tisuća pričuvnih pripadnika oružanih snaga, a pozivi se šalju osobama do 55 godina starosti. Budući da se ne može pouzdano znati jesu li svi koji su upisani u vojnu evidenciju i vojno sposobni, pozivi su poslani za ukupno 15 tisuća osoba. Što znači da će se njih šest tisuća ipak "provući" bez poziva u pričuvne pukovnije.

Image
VLADA NAGLO PROMIJENILA MIŠLJENJE: /

Evo zašto se odustalo od obnavljanja obveznog vojnog roka

Image
VLADA NAGLO PROMIJENILA MIŠLJENJE: /

Evo zašto se odustalo od obnavljanja obveznog vojnog roka

Četiri ili deset dana obuke u Zagrebu i Splitu

Na dva područja, piše Novi list, ove će godine krenuti i ozbiljniji poslovi ustrojavanja pješačkih pukovnija: u Splitu, koji pokriva 5. pukovnija, i Zagrebu s 1. pukovnijom. Tamo će tijekom listopada i studenog ove godine biti odrađena obuka "ključnog osoblja i kritičnih vojno stručnih specijalnosti".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osposobljavanje će trajati četiri dana, dok će desetodnevnu obuku proći i jedna pješačka satnija iz formacije bojne. Tako će u Zagrebu i Splitu početkom jeseni biti organizirana vojna vježba.

No mnogima, ponajprije zaposlenima, neće odgovarati ovi pozivi na četiri ili deset dana. MORH je, doduše, planirao datume obuke početkom jeseni, kada završi turistička sezona, jer bi u suprotnom bilo problema s okupljanjem pričuvnika u Splitu.

No, problem ipak postoji jer mnogi pričuvnici imaju svoje privatne tvrtke ili rade za privatnike, pa im višednevni izostanak s posla poslodavci neće baš blagonaklono gledati. A i pitanje je tko će im i kako novčano nadoknaditi izostanak s posla.

Image
Foto: PIXSELL, Duško Mirković

"Građani se odviknuli od takvih aktivnosti"

Stručni analitičar portala obris.org, Igor Tabak, za Novi list kaže kako je dobro da je MORH krenuo s ovim projektom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Kao prvo, iznimno je bitno da Hrvatska konačno kreće prema osposobljavanju pričuve – budući je ovo oblik pomoćne vojne organizacije koji je u nas desetljećima sramotno postojao samo na papiru, a ne i u realnosti. Nažalost, upravo to dugotrajno praktično nepostojanje će vjerojatno biti i glavni izvor problema. Naime, jednako kao što su se građani odviknuli od sudjelovanja u takvim aktivnostima, koje se često smatralo nepotrebnim gubljenjem vremena, tako su se od puštanja zaposlenika u pričuvu odvikli i poslodavci, s kojima će trebati ugovoriti sustav naknada", ističe Tabak.

Prema podacima MORH-a, za ovu godinu predviđeno je oko milijun i pol kuna iz državnog budžeta. Neslužbeno se doznaje da bi to trebalo biti dovoljno za obuku oko 150 ljudi, već spominjanih obveznika iz Zagreba i Splita.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo