MJEŠTANI NA NOGAMA ZBOG ODLUKE HDZ-OVOG NAČENIKA: /

'Spomenik žrtvama koje su ubili četnici sele na pravoslavno groblje, jako smo potreseni'

Image
Foto: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL

Ogorčeni Hrvati iz josipdolskog zaseoka Poljaki protive se odluci HDZ-ova načelnika o preseljenju spomenika žrtvama fašizma iz centra Josipdola na pravoslavno groblje

11.10.2019.
18:56
Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
VOYO logo

Neki mještani Poljaka, pored Josipdola, posebice Hrvati, ustali su protiv samovoljne odluke HDZ-ovog načelnika Josipdola Zlatka Mihaljevića o preseljenju spomenika žrtvama fašizma iz centra Josipdola na pravoslavno groblje budući da je na spomeniku žrtvama terora 247 imena, od kojih gotovo 80 hrvatskih. Pritom bi na pravoslavnom groblju trebalo završiti i ime katoličkog svećenika Dragutina Fifke kojeg su ubili četnici, piše 24sata.

"Nemamo ništa protiv pravoslavaca i njihovoga groblja, živjeli smo i živimo zajedno oduvijek, ali nas je načelnik trebao pitati za mišljenje. Spomenik ne može biti na pravoslavnom groblju, kao što ne bi mogao biti niti na katoličkome. Mora biti na neutralnom terenu. Ovo nas je jako potreslo", rekao Antun Poljak (80) za 24sata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na groblju pokopani i četnici?

Mještani se pribojavaju da su na pravoslovnom groblju možda pokopani i neki od četnika koji su s talijanskim crnokošuljašima sudjelovali u zločinu 1943. godine. Tada je Antun izgubio oca i brata, a Mariji Grdić (78) ubijen je otac i ne želida njegovo ime bude na pravoslavnom groblju. "Nikad tamo nisam bila niti ću. Smeta nam to preseljenje", kaže Marija.

Načelnik ne vidi problem

Otkad je prošlog vikenda započelo preseljenje, spomenik, koji je inače oštećen u Domovinskom ratu, već je gotovo preseljen. Nedostaju još samo ploče s imenima. Načelnik Mihaljević ne vidi u čemu je problem. "To jest pravoslavno groblje, ali je zemlja hrvatska, nije li? Nismo spomenik preselili u Srbiju", kaže Mihaljević za 24sata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema njegovu mišljenju oštećeni spomenik je bio ruglo u centru mjesta. Za premještaj je, kaže, odabrana najbliža moguća lokacija te tvrdi da nikada nije vidio da je netko od obitelji prije dolazio u centar zapaliti svijeću.

Revizija povijesti?

Protiv njegove odluke pobunilo se i tamošnje katoličko svećenstvo, a Ogulinski dekanat u srijedu je jednoglasno zaključio da je spomeniku mjesto na neutralnom terenu. "Ovo nije pametno rješenje, radi se revizija povijesti", kaže Ante Luketić, župnik u Oštarijama i Cerovniku. Nezadovoljni Hrvati sad od načelnika traže da s ploča izbriše imena članova njihovih obitelji.

U josipdolskom zaseoku Poljaki ubijeno je više članova obitelji Poljak, među kojima su bila i djeca. Antun Poljak priča za 24sata kako se znalo tko su, među četnicima, ubojice. Međutim, o tome se nikad nije progovaralo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo