"Imam previše godina i stvarno mi je dosta svega. Ostali smo sami kao Pale sam na svijetu. Više nemam snage, a očito je da se sve koncentriralo na mene. Ne želim da članice i članovi Vijeća budu moji taoci. Više nemam snage - to je poput terorizma čemu sam i čemu smo izloženi. Ali baš sve se koncentriralo na mene osobno i sve to je ispod moje razine. Ne mogu više dozvoliti da se moj osobni i profesionalni integritet napada na tako primitivan način!", naglasila je Mirjana Rakić.
Nitko nije reagirao
Na pitanje zašto podnosi ostavku u trenutku kad je Vijeće dobilo i podršku iz Bruxsellesa, nakon što je ministar kulture Zlatko Hasanbegović najavio razrješenje svih članova Vijeća, odgovorila je da se dva mjeseca Vijeće i ona bore sa svime time, te da su "ostali smo kao Pale sam na svijetu".
"Nitko živ nije reagirao. Nije na Europskoj komisiji da nas spašava, ona nama daje okvir u kojemu se trebamo ponašati i raditi najbolje što znamo. Ako se mi ne znamo ponašati, što će oni s nama?', kazala je Rakić.
Dodala je i da osobno ne zna tko bi mogao biti njezin nasljednik, ali da to vjerojatno znaju u Ministarstvu kulture.
Hrvatskoj prijetila tužba
Podsjetimo, Vlada je u ožujku dala negativno mišljenje na Izvješće o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2014. godinu te Hrvatskome saboru predložila da zbog teških propusta u izvršenju zakonskih obveza smijeni sve članove Vijeća i njegovu predsjednicu Mirjanu Rakić.
Zbog te Vladine odluke nezadovoljstvo je izrazilo Hrvatsko novinarsko društvo, a skupina oporbenih saborskih zastupnika uputila je Europskoj komisiji (EK) pismo u kojem tvrde da je Vlada nezakonito pokrenula postupak razrješenja predsjednice i članova Vijeća za elektroničke medije.
Prema informacijama koje je objavio Novi list, razriješi li Sabor članove Vijeća za elektroničke medije prije isteka mandata, Europska komisija neće odšutjeti i Hrvatska bi doista mogla biti tužena Europskom sudu gdje bi vjerojatno izgubila spor zbog narušavanja neovisnosti tog tijela.