'NEĆE JOJ TO USPJETI' /

Ministarstvo hrvatskih branitelja reagiralo na tužbe srbijanskog vodstva: 'Srbija ne može biti gazda u tuđem dvorištu'

Image
Foto: Marin Tironi/Pixsell

'Hrvatska je samostalna, suverena i neovisna država i kao takva ne priznaje srbijansku kvazi-univerzalnu jurisdikciju', navodi se u priopćenju

23.5.2022.
19:12
Marin Tironi/Pixsell
VOYO logo

Srbija ne može biti "gazda u tuđem dvorištu" primjenom svoje "kvazi univerzalne" nadležnosti nad suverenom Hrvatskom, reagiralo je u ponedjeljak Ministarstvo hrvatskih branitelja na tužbe srbijanskog vodstva protiv hrvatskih pilota.

Image
'IZJAVU JE DAO U SVOJE IME' /

Ministarstvo branitelja ogradilo se od Raosove izjave o 10. travnju 1941.: 'Nije bilo predviđeno njegovo obraćanje'

Image
'IZJAVU JE DAO U SVOJE IME' /

Ministarstvo branitelja ogradilo se od Raosove izjave o 10. travnju 1941.: 'Nije bilo predviđeno njegovo obraćanje'

"Hrvatska je samostalna, suverena i neovisna država i kao takva ne priznaje srbijansku kvazi-univerzalnu jurisdikciju", navodi se u priopćenju za medije nastavno na izjavu predsjednika Narodne skupštine Republike Srbije Ivice Dačića i predsjednika Republike Srbije Aleksandra Vučića za navodne tužbe protiv hrvatskih pilota

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srbija "nema pravo podizati nikakve tužbe protiv hrvatskih građana temeljem famoznog Zakona o organizaciji nadležnosti državnih organa u postupcima ratnih zločina, kojim se samoproglasila nadležnom", navodi Ministarstvo. Srbija "uporno pokušava biti gazda u tuđem dvorištu", navodi se. To Beogradu nije uspjelo ni u nametnutom Domovinskom ratu, a neće ni sada u pokušaju "nametanja kolektivne krivnju zazivanjem suosjećanje prema srpskim žrtvama u Hrvatskoj, uz neutemeljene optužbe za koje tvrdi da su u skladu sa svim međunarodnim konvencijama", piše u tekstu. Pritom se podsjeća na prošlost današnjeg predsjednika Srbije.

"Rat u Hrvatskoj počeo je 1991., i to velikosrpskom agresijom koju je (Aleksandar Vučić) i sam svojim istupima svesrdno podržavao i poticao".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Milos Tesic/Pixsell

Agresija je rezultirala progonom i ubijanjem stanovništva te brojnim počinjenim zločinima nad Hrvatima i drugim nesrpskim stanovništvom, a u Srbiji to "sustavno prešućuju i zanemaruju, iako Hrvatska i danas trpi posljedice brutalne velikosrpske agresije", piše u priopćenju. Republika Srbija ne može se proglasiti nadležnom na teritorijima drugih suverenih, međunarodno priznatih država, piše Ministarstvo.

To je "protivno vladavini prava, međunarodnom pravu i međunarodnom kaznenom pravu".

Pravomoćnim presudama Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju utvrđeno je da vojno-redarstvena operacija Oluja nije bila udruženi zločinački pothvat, već legitimna vojna operacija s ciljem vraćanja okupiranog teritorija, podsjeća se u tekstu. Poziva stoga Srbiju da pristupi rješavanju otvorenih pitanja ne samo u pravosuđu već i u pogledu nestalih osoba.

Sustav pravosudne suradnje mora se temeljiti na načelu uzajamnog povjerenja, tj. povjerenja jedne države da je pravni poredak druge države dovoljno kvalitetan osigurati nepristrano, pravično i učinkovito vođenje kaznenog postupka u toj državi, a ne da iskrivljuje načela univerzalne jurisdikcije uvodeći svojevrsnu kvazi-univerzalnu jurisdikciju. Hrvatska očekuje da Srbija poštuje međunarodne standarde i pokaže istinsku volju za rješavanje otvorenih pitanja u okviru međudržavnih povjerenstava, piše Ministarstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska je nadležna za sve svoje građane nestale u Domovinskom ratu, tako je nadležna i za sva ostala pitanja, a Srbija može u tom pogledu dati svoj doprinos dostavom traženih informacija o nestalima. Predsjednik srbijanskog parlamenta Ivica Dačić izjavio je u nedjelju da Srbija ima pravo podnijeti tužbu protiv hrvatskih pilota te očekuje od svih koji kažu da je pitanje ratnih zločina važno, suosjećanje prema srpskim žrtvama u Hrvatskoj.

Image
Foto: pixsell, Srdjan Ilic/PIXSELL

Optužnica Tužiteljstvo za ratne zločine Srbije zbog navodnog ratnog zločina nad srpskim civilima tijekom "Oluje", koja nije postala pravomoćna, navodno tereti pripadnike Hrvatskog ratnog zrakoplovstva Vladimira Mikca, Zdenka Radulja, Željka Jelenića i Danijela Borovića. U raketiranju je, prema navodima iz optužnice, ubijeno 13 osoba, među kojima šestero djece, a ranjeno je 24 osoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo