U utorak će biti 18. dan štrajka, a izgleda kako na početku četvrtog tjedna štrajka ne postoji novo rješenje za sindikalne zahtjeve. O štrajku prosvjetnih radnika je u emisiji RTL Danas govorio ministar rada i mirovinskog sustava Josip Aladrović.
Na pitanje jesu li nakon jutrašnjeg sastanka korak bliže konačnom dogovoru, ministar je kazao kako su s predstavnicima sindikata raspravljali o ponudi koju je premijer Plenković usuglasio s predsjednikom HNS-a prošlog tjedna, a to je povećanje od 2 plus 2 plus 2, a ukoliko se do 30. lipnja ne predstavi cijeli dizajn sustava plaća za državne i javne službe, onda ide povećanje koeficjenata od još dva posto.
"Održani su sastanci osnovnog, srednjeg i visokog obrazovanja, ono o čemu smo razgovarali je ponuda koju smo komunicirali krajem prošlog tjedna. Ta ponuda je na stolu, to smo iznijeli sindikatima. Oni su je tražili u pisanom obliku kako bi vidjeli sa svojim članstvom o stavovima. Sutra imamo još jedan koordinacijski sastanak na kojem ćemo dogovoriti doatne termine, no u četvrtak ili petak očekujemo krajnje razgovore o ovoj temi i tada ćemo znati je li do dogovora došlo ili nije", kazao je ministar.
Posljednja ponuda
Ponuda 2+2+2 je, kaže ministar Aladrović, zadnja ponuda koju mogu ponuditi sindikatima.
"Mi stalno komuniciramo koliki je do sada bio rast plaća i koliko možemo očekivati u sljedećoj godini. To je jako bitan kontekst koji se ponekad zanemaruje. No činjenica je da s ovom ponudom od dodatnih 2 posto u slučaju da se uredba ne donese, govorimo o 8 posto povećanju plaća. Smatramo da je to korektna i fer ponuda u ovom trenutku i da smo u skladu s fiskalnom odgovornosti", dodao je ministar.
Kazao je kako izvojeni satanci, koji su održani jutros, nisu posebna taktika već je riječ o posebnim zahtjevima osnovnog i srednjoškolskog obrazovanja, dok je visoko obrazovanje imalo druge zahtjeve.
Nema isplate u ratama
O isplatama povišica u ratama, informaciji koja se pojavila neslužbenim kanalima, ministar je kazao kako su to netočne informacije. Dodao je kako će i dalje komunicirati je "za dogovor je potrebno dvoje", kazao je ministar Aladrović.
"Mi smo u u nekoliko faza pokazali svoju spremnost na dogovor, spremnost da želimo riješiti problem koji se dogodio i koji se trenutno događa u cijelom sustavu obrazovanja. Očekujem i od druge strane da bude spremna na kompromis", poručio je ministar.
Tko će platiti štrajk?
Na pitanje tko će štrajk učitelja i profesora platiti ministar Aladrović je kazao kako je tu odluka vrlo jednostavna te ovisi o konačnoj odluci Vlade hoće li platiti ili ne taj štrajk koji sutra ulazi u 18. dan.
"Ukoliko ne donesemo odluku da taj štrajk neće biti plaćen, a još je nismo donijeli, onda će se isplatiti normalna plaća kao za normalan radni dan. Mi smo cijeli 10. mjesec imali jednu konfuziju u javnom prostoru i često su se spominjale prijetnje, sudske zabrane štrajka, prijetnje neplaćanjem i slično. Mi želimo spustiti loptu na tlo i dogovoriti se da učenici, oni koji su najviše zakinuti ovim štrajkom, više ne budu zakinuti. Sve ove represivne mjere koje ne vode prema rješenju smo odlučili staviti po strani i u pregovorima se postaviti kao odgovoran poslodavac zastupajući interese svih građana Republike Hravtske pa tako i učenika", poručio je ministar.
Sve ovo počelo je kao pregovori s prosvjetarima, ali na kraju je Vlada ipak odlučila dignuti plaće cijelom javnom i državnom sektoru. Na pitanje može li proračun uopće izdržati sve te zahtjeve kojih će u predizbornoj godini sigurno biti još ministar Aladrović je kazao kako je rebalans proračuna za ovu godinu, ali i za sljedeću godinu, predstavljen na prošloj sjednici Vlade, jasna poruka da "Vlada želi povećati plaće, da vidi da su pojedine djelatnosti podcijenjene i potplaćene te žele na taj način poboljšati materijalni status državnih i javnih službenika".
"S druge strane, iz ovih prosvjeda, možemo shvatiti da je cijeli sustav plaća konfuzan i da ima puno nelogičnosti i nepravilnosti. Upravo stoga smo predložili ta dva koraka. jedan je redizajn sustava plaća kako bi platili one koji to više zaslužuju, a s druge strane kako bi imali financijsku i fiskalnu održivost ne samo sljedeće godine već i kasnije. Nemojmo zaboraviti da su troškovi plaća kumulativni troškovi i ono što se u 2020. godini isplati, to je sve baza i početna osnova u proračunu za 2021. Tu moramo voditi odgovornu politiku, kao i biti odgovorni prema svim građanima. Očekujemo da ćemo kroz ova dva koraka i fiskalno to moći izdržati, ali i urediti sustav ne bi li u budućnosti ove probleme koji nam se sada događaju minimizirali", zaključio je ministar.