Ekonomski savjetnik predsjednika Zorana Milanovića, Velibor Mačkić govorio je za Danas.hr o kažnjavanju poduzetnika zbog povisivanja cijena nakon uvođenja eura te o sličnosti sa socijalističkim metodama za koje kaže da baš i nisu socijalističke.
"Takva ideja da se traže opširne liste da se cijene prikupe na jednom mjestu je vjerojatno viđeno u federativnoj Republici Jugoslaviji", rekao je i dodao kako smo 1990-ih godina znali da se stvari rade kada se uvode promjene, recimo pitanje PDV-a, a ovo sada je čak neko vrijeme unatrag.
Čisti oportunizam
Smatra da je ova situacija školski primjer oportunizma. "U ovom trenutku ne možete napraviti ništa osim peglati vlastiti imidž u javnosti i očekivati da će vam državljani honorirati. Država je trebala prošle godine u zakonu u euru staviti odredbe, trebalo se promatrati cijene u periodu prije i sada, da se može usporediti. Ovo je pucanj u prazno, čisti teatar jer ne znate kako su se cijene kretale. Ako se s 97. na 98. moglo svaki dan u medijima pratiti kako su se kretale cijene ključnih artikala, u vremenu kada imate društvene mreže, u čemu je problem da se to nije radilo. Za to treba strateški razmišljati i biti odgovoran u vođenju države, a ne samo paziti na vlastiti imidž", kaže Mačkić koji smatra da nema zakonskog uporišta za kazne, barem ne u zakonu o uvođenju eura.
Dodao je da nikako nije bilo razloga za ovakvu reakciju premijera Andreja Plenkovića. "Važno je reći, ovo je pokretanje harange, harange prema ekonomskim agentima, prije prema radnicima u radnom sektoru. Cijelo vrijeme imamo unutarnjeg neprijatelja s kojim se treba obračunati", govori.
"Ne može se tvrditi da neki nisu radili, ali kad podvučete crtu ovdje je pitanje pravo siromaštvo. Euro vam daje usporedbu, ljudi su mogli vidjeti kako oni zapravo žive. Svjesni ste koliko ste bijedno plaćeni, koliko su mirovine bijedne, tražite žrtvenog jarca. Ako vodite državu nije vaš posao da upirete prste u nekog", dodaje.
Više pogledajte u priloženom prilogu RTL-a.