"Apeliram na vas da taj zakon ne nazivate 'Lex Perković' nego njegovim pravim imenom jer taj idiom koji se koristi u potpunom je nesrazmjeru sa stvarnosti. Neovisno o izmjenama tog zakona, prema hrvatskom pravu u tom konkretnom slučaju nastupila je zastara i to je prepreka izručenju. S druge strane, EK u ovome trenutku ima na desetke sličnih sporova i neslaganja s državama članicama i to u svim mogućim područjima. To je tema o kojoj u ovom trenutku u Europi ne razmišlja niti jedan moj kolega ili kolegica", kazao je premijer Milanović u intervjuu za Jutarnji list.
Podsjetimo, ranije je iz Europske komisije (tj. od strane europske povjerenice za pravosuđe Viviane Reding) poručeno da hrvatska Vlada ima rok do 23. kolovoza da preda točan rok do kojeg će uskladiti Zakon o europskom uhidbenom nalogu s europskim zakonodavstvom.
Na pitanje što je točno Vlada odgovorila na taj ultimatum Viviane Reding, Milanović je kazao da će joj odgovoriti ministar pravosuđa. Na pitanje zašto ustraje u 'Lex perkoviću', premijer je odgovorio:
"Ponavljam, nastupila je zastara i nema izručenja. To je potpuno u skladu s europskim pravom i s tim Komisija nema problema. Nitko ne može meni i mojim suradnicima postaviti pitanje zašto je nastupila zastara jer mi za to nismo odgovorni. Upravo stoga i predlažemo promjenu Ustava kojom bi se ukinula zastara za politički motivirana ubojstva. Ponavljam i da je na europskoj razini to jedno posve beznačajno pitanje o kojem moji kolege premijeri pojma nemaju. Hrvatska provodi europski uhidbeni nalog za sva djela počinjena nakon stupanja na snagu uhidbenog naloga 2002. i pritom postupa na jednak način kao i neke druge članice EU. Još jednom ponavljam, i ako bismo postupili u skladu sa stavom EK u konkretnom slučaju, i dalje ne postoji mogućnost izručenja. Zbog zastare".