Na riječkom području je u noći na 14. kolovoza pao meteorit. Stručnjaci iz Hrvatskog astronomskog saveza procjenjuju kako je na tlu završio grumen težak oko 150 grama, ali isto tako naglasili su kako se neće krenuti u potragu za njime zbog opasnog i neprohodnog terena.
Vatrenu kuglu snimile su kamere Hrvatske meteorske mreže iz Buzeta, Huma, Pule, Roča i Tićana ali i kamere Globalne meteorske mreže iz Italije (Fara d'Isonzo) i Slovenije (Šalovci) pa čak i iz Praga (s udaljenosti od 530 kilometara!) - u trenutku najvećeg sjaja vatrena kugla nalazila se iznad Rijeke i bila je sjajna poput punog Mjeseca.
Svoj svijetli let vatrena je kugla započela u 4 sata i 5 minuta po srednjoeuropsko mjerenju vremena na visini od 92,7 kilometra uz ulaznu brzinu od 13 kilometara u sekundi da bi nakon više od 8 sekundi završila na visini od 23,2 kilometra.
Izračunom dinamike u zadnjoj točki svijetlog leta procijenjeno je da je preostalo oko 150 grama meteorita koji je pao negdje u gorju jugoistočno od Rijeke na neprohodnom i opasnom terenu te se potraga za meteoritom neće organizirati.
"Ovo je drugi slučaj opažanja pada meteorita od strane Hrvatske meteorske mreže ove godine, nadajmo se da ćemo opažati i treći koji će biti povoljnijeg ishoda od prethodna dva", kazao je koordinator meteorske mreže Damir Šegon, a piše Hrvatski astronomski savez.
Iako se radilo o noći nakon maksimuma Perzeida, iz HAS-a kažu da je ovo bio sporadični meteor, a ne dio roja Perzeida. Prema njihovom izračunu, procijenjeno je da je preostalo oko 150 grama meteorita koji je pao negdje u gorju jugoistočno od Rijeke na neprohodnom i opasnom terenu te se potraga za meteoritom neće organizirati.
Podsjetimo, Hrvatska meteorska mreža krajem veljače ove godine snimila je pad meteorita na području Dalmacije, točnije šibenskog zaleđa. Ovaj događaj snimile su četiri kamere koje su dio sustava više od 30 kamera Hrvatske meteorske mreže. Prilično je izvjesno da je meteor “preživio” pad kroz atmosferu, pa Hrvatska meteorska mreža organizira potragu za meteoritom.
Tada se krenulo u potragu za njime, a iz HMM-a savjetovlai su tada da je potrebna što brža potraga za ostatkom ovog tijela iz svemira jer na njega jako utječu naše atmosferske prilike, prvenstveno vlaga i oborine te nakon pronalaska meteorita najbolje ga je sačuvati u vakuumu, odnosno u uvjetima koji neće puno utjecati na njega.