Vlada RH održala je ranije telefonsku sjednicu oko cijena naftnih derivata pa se oglasila priopćenjem. Rekli su kako je donesena Uredba o utvrđivanju najviših maloprodajnih i veleprodajnih cijena naftnih derivata, te Uredba o izmjeni Uredbe o visini trošarine na energente i električnu energiju, kojima režim određivanja najviših maloprodajnih cijene naftnih derivata ostaje isti kao i prethodnih 14 dana.
Na Vladinu odluku reagirala je i Udruga malih distributera goriva, koja se oglasila priopćenjem. Smatraju kako je ta odluka neprihvatljiva i neodrživa.
"Ovakva Uredba podrazumijeva da će mali distributeri gorivo kupovati i prodavati po istoj cijeni, što za nas znači daljnje gubitke jer nisu ukalkulirani naši troškovi, prije svega troškovi prijevoza goriva", objašnjavaju u priopćenju.
Podsjetili su kako je, za razdoblje od 7. lipnja do 20. lipnja ukupni gubitak članova udruge za cjenovno regulirane kategorije goriva iznosio 5.8 milijuna kuna, a procjena gubitka od 21. lipnja do 5. srpnja iznosi 16,5 milijuna kuna.
"Neprihvatljiva je teza o tome kako su mali distributeri goriva u prošloj godini ostvarili velike prihode, dok se nigdje ne spominju troškovi. Točno je naime da su ukupni prihodi članova Udruge u 2021. godini iznosili 2 milijarde kuna, a troškovi su veći od 1,9 milijardi kuna", kazali su.
Govore kako je njihovo poslovanje u ovim okolnostima neodrživo te da će sigurno ići u zatvaranje benzinskih postaja. "To znači ugrozu egzistencije za gotovo 1000 obitelji", poručili su.
"Uz sve navedeno, želimo upozoriti i na činjenicu da će ove mjere Vlade izazvati i nestašice goriva, što nikako nije dobro u vrijeme turističke sezone", objašnjavaju.
Još su jednom apelirali na Vladu RH da omogući da se cijena goriva reguliraju sukladno tržišnim kretanjima.