Prošli tjedan je dnevni prosjek Covid pozitivnih u Primorsko-goranskoj županiji bio 224, dok je udio zaraženih među analiziranim testovima 21,9 posto. Riječ je o pokazateljima na razini onih iz sredine ožujka, odnosno razdoblja od 15. do 21. ožujka, piše Novi list.
To je tjedan koji je prethodio rastu broja novozaraženih i oboljelih na kraju ožujka i u travnju, a Županija u priopćenju još dodaje da je kumulativni broj novooboljelih pao na 553 na 100.000 stanovnika. Od 16. travnja je u PGŽ u tjednu koji je bio prije tog priopćenja imao 728 slučajeva na 100.000 stanovnika, pokazuju podaci Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).
Tada je u Europi ova zapadna županija bila na drugom mjestu po 7-dnevnoj incidenciji, odmah nakon županije Hercegovačko-neretvanske u BiH. Prema podacima o epidemiološkoj situaciji u PGŽ riječ je o smirivanju i to uoči današnjeg otvaranja terasa ugostiteljskih objekata i dućana koji su prije dva tjedna otvoreni.
Manji udio pozitivnih među testiranima
U samo 24 sata u PGŽ je potvrđeno 159 novih slučajeva zaraze na 985 uzoraka, što znači da je 16,1 pozitivnih testova. U odnosu na prethodne dane, to je znatno niži udio pozitivnih u testiranima, a dan prije udio je bio 28,2 posto.
Kako piše Novi list, 348 osobe su se oporavile, što znači da se broj aktivnih slučajeva smanjio za 195 i sada iznosi 2.735. Podaci Ureda ravnateljstva riječke bolnice pokazuju da je broj hospitaliziranih pacijenata koji se liječe od Covida povećan za 13 pacijenata te iznosi 204, dok se 12 osoba nalazi na respiratoru.
U sekundarnom Covid centru PGŽ-a, u opatijskoj Thalassotherapiji, na liječenju se nalazi 31 pacijent. Udio hospitaliziranih je 9,2 posto, što je posljedica povećanog broja hospitalizacija tijekom vikenda, ali i smanjenja ukupnog broja aktivnih Covid slučajeva.
Stanje s cijepljenjem
Vladimir Mićović, ravnatelj NZJZ-a Primorsko-goranske županije, veli da su u županiji cijepljenje dosad provodili služeći se osnovom podataka iz baze koju su formirali uglavnom od podataka obiteljskih liječnika. Mićović naglašava da su se u nekim situacijama služili platformom Cijepise, no da ona nije bila dominantna.
"Vidjet ćemo tek kakve ćemo koristi imati od te platforme kad počnu masovnija cijepljenja. Dosad smo se najviše služili podacima koje smo dobivali od obiteljskih liječnika, prikupljamo podatke i od ustanova iz javnog sektora, ali i tvrtki jer smo počeli cijepiti prosvjetne radnike, vatrogasce, cijepit ćemo turističke djelatnike i novinare. Angažirali smo i studente na prikupljanju podataka, imamo dobro obučene koordinatore cijepljenja, ali oslanjamo se i na to da će nam pomoći koordinatori u pojedinim ustanovama i tvrtkama jer je sada puno veći posao pred nama.
U tjednima koji dolaze vidjet ćemo i koliko ćemo se više oslanjati i na platformu Cijepise, pa ćemo tada moći i reći više o tome koliko nam je ona doista korisna. Bitno je da se građani cijepe i da cijepljenje što bolje organiziramo", zaključio je Mićović za Novi list.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.