Liječnici traže SOS liniju zbog nasilnih pacijenata

Glasilo Hrvatske liječničke komore Liječničke novine provele su anketu o nasilju nad liječnicima, koja pokazuje da u Hrvatskoj gotovo i nema liječnika koji nije pretrpio neki oblik nasilja.

11.5.2010.
10:00
VOYO logo

"Samo u jednoj godini sam, zbog verbalnog nasilja pacijenata, deset puta tražila intervenciju policije", navodi dr. Josipa Rodić, koja radi u ambulanti u Španskom u Zagrebu, u svojem pismu upućenom Liječničkim novinama.

Objašnjava da, kada policijsku intervenciju i preživi i zamoli pacijenta da si nađe novog liječnika koji će raditi točno onako kako to on misli da bi trebalo, onda se javi HZZO i utvrđuje je li prekršila ugovor i hoće li joj oduzeti tri do pet tisuća kuna od sljedeće glavarine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

arti-201002220169006Drugi liječnik, koji je želio ostati anoniman, potvrđuje kako je gadno kolegama u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, kao i kolegama u bolnici, a njegovo je mišljenje kako je došlo vrijeme da se uvede bijeli telefon i za liječnike, koji, kako tvrdi, nikada nisu bili ovako jadni, dezavuirani i degradirani.

Stanje je zabrinjavajuće

"Anketa je pokazala kako u Hrvatskoj gotovo i nema liječnika koji nije pretrpio neki oblik nasilja. Sjetimo se samo naše dubrovačke kolegice koju je pacijent prije nekoliko godina na radnome mjestu pokušao zaklati. Srećom nije uspio, ali liječnica i danas na vratu ima ožiljak od noža", objasnio je prof. dr. Željko Poljak za Slobodnu Dalmaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Samo 3,5 posto anketiranih liječnika nikada nije doživjelo nasilje od bolesnika, što upućuje kako je stanje u tom segmentu u Hrvatskoj zabrinjavajuće.

No, unatoč tome (ne)zadovoljstvo liječnika ponašanjem pacijenata, a pogotovo njihovu agresivnost nitko kod nas do sada nije pokušao istražiti, niti postoje mehanizmi zaštite liječnika na radnome mjestu, kaže dr. Poljak. Slovenija nam, smatra dr. Poljak, može poslužiti kao primjer.

"Slovenskom liječniku u slučaju bilo koje vrste nasilja stoje na raspolaganju tri mogućnosti. Jedna je anonimna prijava na besplatni telefon policije, kada policija bilježi događaj i angažira područnu kriminalističku ispostavu. Druga je mogućnost nazvati interventni broj policije, koja odmah šalje svoju patrolu na mjesto događaja. I ta prijava može biti anonimna, a treća je mogućnost prijava liječničkoj komori, i opet anonimna", ističe dr. Poljak.

'Najagresivniji su laki bolesnici'

Dr. Poljak objašnjava i kako je u odnosu liječnik-bolesnik, u pogledu agresivnosti, liječnik slabija strana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

arti-201005050099006"Gotovo beziznimno je žrtva agresije liječnik, koji je u odnosu prema bolesniku vezan etički uvjetovanom samozatajnošću. Većina kolega ulaže maksimalan napor da bi smirila nasilnika i udovoljila mu u granicama mogućnosti, svjesna svoje humane misije i pacijentove frustriranosti. No, svaki iskusan kolega zna i to da je vrlo lako uspostaviti suradnju s pravim, teškim bolesnikom te da su, u pravilu, najagresivniji laki bolesnici, rodbina te razni neurotici i prepotentni pojedinci koji su i inače skloni konfliktima, računajući da će nasilnim ponašanjem lakše postići cilj. Dok god naš liječnik ne dobije specifičnu zaštitu kakvu imaju Slovenci ili Britanci, svako nasilničko ponašanje treba prijaviti policiji, čak i post festum", zaključuje dr. Poljak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo