Koronavirus u Hrvatskoj je do sada preboljelo više od 130.000 ljudi. Mnogi od njih trpe posljedice, ali puno toga o koronavirusu znanost tek treba utvrditi. Sve to odvija se u post COVID dnevnoj bolnici u Dubravi, prenosi Dnevnik.hr.
Počelo je s glavoboljom, a nakon osmodnevne temperature Zdravko je završio na intezivnoj. "Bio sam na osiguranju utakmice, a 10 dana nakon toga borio sam se za život. Ni ja nisam mislio da to tako može biti jer mi supruga nije imala simptome, sin koji ima 21 godinu, dan-dva je imao temperaturu, izgubio okus, miris, a ja sam se nakon 10 dana od zaraze sljedećih 10 dana borio za život", rekao je Zdravko Pucelj za Novu TV. Izborio se uz pomoć liječnika u bolnici Dubrava gdje se nakon dva mjeseca opet vratio na pretrage u post COVID dnevnu bolnicu.
Kako i koliko često? Čist dom je postao imperativ, evo kako ga temeljito dezinficirati
Ova dnevna bolnica je svoja vrata otvorila prije 20-ak dana, a za sada u nju dolaze pacijenti koji su bili na bolničkom liječenju. Stručni tim ovdje ih pregledava od četiri do šest tjedana nakon što su otpušteni iz bolnice. Posljedice osjećaju i sada. "Osjećaju zaduh u naporu, dosta dugo je izražen umor i nekakva slabost mišića. Neki pacijenti se žale na trnjenje u prstima i tremor koji se prije nije pojavljivao, to je nešto češće nego drugi simptomi", kaže Jasna Tekavec Trkanjec, voditeljica dnevne bolnice. Liječnici uspoređuju njihove nalaze s bolničkog liječenja i nakon oporavka.
Praćenje pacijenata može pomoći u liječenju akutnih slučajeva
"To nije bila jako velika pneumonija, ali je imao upalne promjene. I ovo je kontrolni CT nakon pet tjedana gdje su se povukle upalne promjene, ali ovdje sad vidimo mrežolike promjene koje upućuju na fibrozu i na stvaranje ožiljaka na mjestu gdje to prije nije imao", za Novu TV opisuje slučaj jednog pacijenta Tekavec Trkanjec. Za COVID su karakteristična začepljenja malih krvnih žila u plućima, pa pacijenti obave i scintigrafiju pluća koja otkriva njihovu prokrvljenost. "Tamo gdje krv ne dolazi do malih krvnih žila tamo vidimo ovakve ispade. Većina pacijenata za sada ima manje ili više poremećnu plućnu cirkulaciju. Treba neko vrijeme da ta upala prođe pa ćemo ih pratiti", rekla je Andrea Mutvar, voditeljica odjela za nuklearnu medicinu KB-a Dubrava.
Praćenje ljudi koji su preboljeli koronavirus može pomoći i u liječenju akutnih slučajeva. Iz Dubrave je do sada otpušteno više od 1000 pacijenata. Gužva bi ovdje mogla bi biti poprilična, pogotovo jer COVID ne zahvaća samo respiratorni sustav. "Pacijente neće pratiti samo pulmolozi nego i drugi specijalisti, neurolozi, kardiolozi, hematolozi", kaže Nevenka Piskač Živković, internistica pulmologinja i voditeljica respiracijskog centra. COVID-19 je nova bolest i liječnicima će biti potrebni mjeseci praćenja da se otkrije kakve posljedice je ostavio na najtežim bolesnicima.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.