"Rješenja o mirovinama su upravni akti i ako su svi rokovi za žalbu na njihovo donošenje protekli, dakle ako nitko na njih u tom vremenskom razdoblju nije imao nikakvih primjedbi, ona su pravomoćna i konačna, što znači da takve mirovine njihovim korisnicima nitko ne može oduzeti", kaže splitska odvjetnica Meri Pavasović Blaslov.
Stečena prava
I ranije se, prije objave Registra branitelja, pisalo i govorilo o oduzimanju lažnih vojnih mirovina, no pravni su stručnjaci upozoravali da je to nemoguće jer se radi o svojevrsnim "stečenim pravima", pa bi, ako se to zaista i provede, Hrvatska mogla završiti pred sudom u Strasbourgu.
Bivši pomoćnik ministra obrane Pero Kovačević upozorio je nedavno javnost da se po pitanju lažnih umirovljenika ne može napraviti ništa jer su rješenja o njihovim mirovinama pravomoćna, konačna i izvršna zbog proteka roka za žalbu od tri godine, piše Slobodna Dalmacija.
Tisuće nezakonitih mirovina
Kovačević je ustvrdio da Državno odvjetništvo i Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje godinama raspolažu informacijama prema kojima je najmanje 5.100 invalidskih mirovina podijeljeno nezakonito, ali ništa nije poduzeto da se na vrijeme ta rješenja o mirovinama sudski ospore. "Što može DORH kad dobije prijavu da je netko lažno stekao status branitelja? Ništa. Zašto ništa? Zato što su branitelji uvedeni u Registar na temelju službene evidencije i potvrda zapovjednika, odnosno Ministarstva obrane i Ministarstva unutarnjih poslova da su branitelji", napisao je Kovačević na svom blogu. Inače, prema podacima HZMO-a iz 2010. godine, u Hrvatskoj je 333.367 osoba primalo invalidsku mirovinu, od kojih je 78.812 umirovljenika invalida HV-a i HVO-a.