stariji građani meta /

Lažne bankarice u pohodu na umirovljenike: u samo tjedan dana dvije žene ostale bez pola milijuna kuna!

Image
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Iz PU zagrebačke podsjećaju na samozaštitno ponašanje koje je jako bitno i može doprinijeti sprječavanju počinjenja kaznenih djela

14.4.2018.
9:44
Dusko Jaramaz/PIXSELL
VOYO logo

Nesretna 71-godišnja žena ostala je bez poveće svote novca nakon što joj se nepoznata žena predstavila kao bankarica, te ju uvjerila da joj preda pozamašan iznos, gotovo 250 tisuća kuna.

Bilo je to 9. travnja između 10 i 15 sati, no 71-godišnjakinja je tek par dana kasnije shvatila da je ostala bez novca. Policiji je 12. travnja prijavila što se dogodilo. Prije samo nekoliko dana u zagrebačkoj Dubravi se odigrala slična situacija, kada je na isti način bez novca ostala 78-godišnjakinja, i to bez ukupno 250 tisuća kuna. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Je li u oba slučaja u pitanju ista prevarantica istražitelji tek trebaju utvrditi, no evidentno je iz statistike da su vremešni građani u Zagrebu ponovno mete lažnih bankara.

Iz PU zagrebačke zato i danas podsjećaju na samozaštitno ponašanje koje je jako bitno i može doprinijeti sprječavanju počinjenja kaznenih djela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Upozoravamo građane da, ukoliko se susretnu s nepoznatim osobama koje pokušavaju ući u njihove domove i doći u posjed njihovog novca, takve osobe nipošto ne puštaju u stanove ili kuće te da im ne predaju svoj novac ili druge vrijedne stvari, jer se radi o osobama koje se lažno predstavljaju kao djelatnici banke, maserke ili policijski službenici koji samo iskorištavaju nemoć i neznanje starijih osoba. Isto tako u slučaju da građani zaprime pozive od nepoznatih osoba putem telefona u kojima se traži od njih da nešto učine sa svojim novcem, zlatom i drugim vrijednim predmetima ili kažu da će netko doći na njihovu adresu radi provjere novca ili zlata, upozoravamo građane da odmah obavijeste policiju na broj 192”, poručuju iz zagrebačke policije.

PU krenula s predavanjima za umirovljenike

Kako se ne bi ostalo na upozorenjima preko medija Služba prevencije Policijske uprave zagrebačke organizirala je i predavanja u suradnji s Gradskim uredom za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom Grada Zagreba. O samozaštiti policajci pričaju u domovima za starije i nemoćne osobe, klubovima umirovljenika, centrima za kulturu i raznim udrugama umirovljenika.

Jedno takvo predavanja održano je u četvrtak u Knjižnici Augusta Cesarca u Zagrebu u Šubićevoj ulici. U sklopu projekta 65+ koje provode Knjižnice grada Zagreba, gostovao je policijski službenik Službe prevencije Zdravko Koluder koji je na temu prijevara na kućnom pragu i drugih kaznenih djela koja se čine na štetu osoba treće životne dobi, ponovno apelirao na samozaštitu, objašnjavajući i kriminalističku prevenciju za tu dobnu skupinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc rewind
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo