rasprava u saboru /

Kuščević odbacio prozivku da se 'lex šerif' donosi zbog Bandića

Image
Foto: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL

'Pravilo je da zakon koji bitno mijenja pravila igre u odnosu izvršnog i predstavničkog tijela ne stupa na snagu usred mandata'

1.12.2017.
15:19
Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
VOYO logo

Saborska oporba u petak je ustrajala u ocjeni da će zbog Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, koji je prozvan "lex šerif", lokalnog čelnika biti nemoguće smijeniti, kao i da se donosi zbog zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića, no ministar uprave Lovro Kušćević to je oštro odbacio.

Iako su konačnim prijedlogom zakona dodatno ojačana predstavnička tijela mogućnošću pokretanja postupka opoziva lokalnog čelnika dvotrećinskom većinom, Ivan Vilibor Sinčić (Živi zid) uvjeren je kako je zakon rađen da bi se Bandiću "omogućio alat ako će mu zatrebati".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ovim se neće stvoriti mehanizam ravnoteže, već će se stvoriti monolit u obliku izvršne vlasti gradonačelnika, načelnika i župana kojeg je gotovo nemoguće svrgnuti, koji može, ako mu ne paše, ponovno pokrenuti izbore i promijeniti si vijeće", ustvrdio je Sinčić.

Za Branka Hrga (HDS, HSLS, HDSSB) naziv "lex šerif" je pogrešan. "Prvo sam rekao da je ovo 'lex predstavničko tijelo', a onda da je to 'lex dogovor'. Sada se onemogućuje lokalnom čelniku da isprovocira prijevremene izbore jer ne može povući proračun. Ako ga želi donijeti, ako nema većinu u vijeću mora se dogovarati s vijećem", hvalio je Hrg predloženi zakon.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar uprave Lovro Kušćević odbacio je optužbe da je zakon rađen za Bandića. "Radi se o zakonu koji će se odnositi na cijelu Hrvatsku i ne prihvaćam tvrdnje da se zakon radi zbog određenog grada, županije ili općine ili, ne daj Bože, nekog gradonačelnika, načelnika ili župana", poručio je.

Za Mostovog Roberta Podolnjaka zakon ne bi smio stupiti na snagu tijekom trajanja mandata akutualnog saziva predstavničkih i izvršnih tijela.

"Pravilo je da zakon koji bitno mijenja pravila igre u odnosu izvršnog i predstavničkog tijela ne stupa na snagu usred mandata. Vjerujem da ni predlagatelj ne zna kako će se ta igra predstavničkog tijela i izvršnog tijela odraziti u ovih mjesec dana, kad ovaj zakon stupi na snagu praktički u hitnom postupku", poručio je.

SDP-ovac Marko Vešligaj upozorio je da prevelika koncentracija izvršnih moći uz slabe nadzorne mehanizme otvara prostor za korupciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo