Dok je nekima koronavirus nanio veliku štetu u poslovanju, drugima je epidemija udvostručila profit. Među njima su poljoprivrednici koji uzgajaju kukuruz. Lani ga je bilo više no ikad dosad, a pokazao se iznimno isplativim.
Odlična godina
Proizvođači kukuruza, poput jednog iz Preloga, odlučili su da je vrijeme da se u uskoro izgradi i novi silos za kukuruz, Na to ih je potaknula odlična godina gdje cijena kukuruza iz mjeseca u mjesec raste, a njihov proizvod odlazi na sve strane svijeta.
''Rusija kupuje jako puno kukuruza, u Kinu ide jako puno. Nekad se s kukuruza radilo dva tri proizvoda, a sad ih je već i 10. Kod nas Italija jako puno kupuje, a evo i Mađarska uzima puno našeg, a nekad smo mi od njih uzimali'', rekao je Vlado Vuk, vlasnik OPG-a.
Po hektaru zemlje neki su dobili i po 15, ili čak 19 tona kukuruza. Dok, drugdje u Europi, to baš i nije bio slučaj. Zbog toga se ova kulturu traži više no ikada. Kupci se bez problema nađu i u Hrvatskoj.
Proizvođači kukuruza već 10 godina nisu imali ovako dobre berbe i cijene koje se kreću oko 1.50 kn. Situacija nije loša ni za otkupljivače jer se kukuruz ne zadržava dugo u njihovim skladištima.
No, nije potražnja porasla samo za kukuruzom.
''Primijećen je osjetni rast cijena svih žitarica. on je 10 do 20 posto veći u odnosu na standardne godine. Taj rast je dobrodošao jer će poljoprivrednici konačno moći obnoviti mehanizaciju i s tim će moći krenuti u još bolju proizvodnju za sljedeću godinu'', kazao je agronom Pero Pušić.
No, kako su konačno cijene porasle, za ratare su poskupjeli i proizvodni troškovi.
''Sve je odma otišlo gore. Umjetno gnojiva je skuplje, sjeme. Sjeme ne možeš ni dobiti kakvo hoćeš i koliko ga hoćeš. Jedno za drugim ide i nafta je otišla gore'', izjavio je Vuk.
Iako se nadaju da će i novi usjevi već na jesen biti razlog za veselje, isto tako ostaju realni u tome da je ovo doista bila situacija koja se događa jednom u nekoliko godina.