SPORNA NEKRETNINA /

Kujundžić odgovorio na optužbe: 'Supruga i ja zarađujemo više od 40.000 kuna, a pomogli su i prijatelji'

Image
Foto: Luka Stanzl/Pixsell

Sve promjene u imovini do kojih je došlo tijekom godine moraju se prijaviti istekom godine u kojoj su nastale, ali ministar to nije učinio

21.1.2020.
19:32
Luka Stanzl/Pixsell
VOYO logo

Obitelj ministra zdravstva Milana Kujundžića potkraj prošle godine kupila je još jednu kuću u Zagrebu i to je izazvalo podosta zanimanja pa se o cijeloj priči morao izjasniti i ministar osobno.

Ono što je bilo sporno jest činjenica da je 12. prosinca 2019. upisao u imovinsku karticu kao vlasnicu suprugu Tatjanu Kujundžić, koja je kuću s okućnicom u Maksimiru, ukupne površine 288 četvornih metara, platila 1.462.500 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar je pri obveznom nadopunjavanju imovinske kartice upisao kako su do nove nekretnine došli "kupnjom od drugih izvora dohotka, novčanom pozajmicom te zaduženjem kod banke (kredit)". No, kako Telegram piše, ovaj je slučaj problematičan.

Gospođa Kujundžić potkraj prošle godine kupila je kuću za 1.462.500 kuna. U studenome prošle godine u PBZ-u je podigla kredit u iznosu 750.000 kuna. Rok otplate je šest godina, kamata 2 posto, a mjesečni anuitet iznosi 11.062 kune. No, tim kreditom pokriveno je samo pola cijene kuće koju je gospođa platila, do punog iznosa nedostaje 712.500 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Možda  će zvučati patetično ili 'opravdavajuće', ali u slučaju mog životnog puta krajnje realno: cijeli život sam radio, cijeli život sam stvarao, cijeli život sam štedio i cijeli život sam bio u kreditima. Glede pisanja portala Telegram o kupnji kuće u Zagrebu opetovat ću što sam odgovorio navedenom portalu. Pri kraju svog radnog vijeka moja supruga i ja smo zaključili da bi za 'mirnu i sigurnu starost' bilo dobro investirati u kupnju nekretnine. Stoga smo odlučili kupiti kuću u Zagrebu u vrijednosti 195.000 eura (protuvrijednost u kunama)", izjavio je Kujundžić pa nastavio:

"S obzirom da godinama, a i sada, imamo mjesečni zbroj plaća iznad 40.000 kuna odlučili smo podignuti kredit, uložiti ušteđevinu i nešto posuditi od prijatelja. U PBZ-u smo podigli kredit od 100.000 eura, 55.000 eura platili smo iz ušteđevine koja je na računu u PBZ-u, a 40.000 eura privatno posudili od prijatelja (ugovor o pozajmici kod kupnje kuće ovjeren kod javnog bilježnika i novac uplaćen na račun prodavatelja kuće). Dakle, sve transparentno i zakonito. Kupnju kuće sam prijavio Povjerenstvu."

Inače, na sve navedene nelogičnosti oko ispunjavanja imovinske kartice upozoreno je i Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa koje je potvrdilo da će napraviti redovitu provjeru podataka iz Izvješća o imovinskom stanju s podacima prikupljenim od nadležnih tijela. Ako se utvrdi nesklad ili nerazmjer, zatražit će očitovanje ministra Kujundžića nakon kojeg se odlučuje o pokretanju ili nepokretanju postupka.

Također pojašnjavaju da su dužnosnici sve promjene u imovini do kojih je došlo tijekom godine obvezni prijaviti istekom godine u kojoj su promjene nastale. Dakle, ministar Kujundžić je već zakasnio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo