Klimatske promjene su tu. Vidimo ih i osjetimo svakoga dana i kroz prozor i na snimkama iz svijeta.
Ekstremne hladnoće i vrućine zasad pobjeđujemo toplijim kaputom i klima uređajima, no stručnjaci upozoravaju da bi se upravo zbog njih mnoge hrvatske rive i obalni gradovi mogli naći pod morem.
Kuće uz more možda u budućnosti neće biti dobra investicija, jer razina mora raste posljednja tri desetljeća. Iz hidrografskog instituta na uređaju koji se zove mareograf redovito prate promjene.
Za sto godine razina mora porast će od 40 cm do jednog metra
"Recimo ako gledamo period od 1992. godine do danas onda je taj porast 2,7 mm godišnje. Što bi iznosilo za sto godina 27 centimetra. Međutim, to je sad jasno se pokazuje taj trend ubrzanja porasta mora", objašnjava Srđan Čupić, načelnik Oceanografskog odjela Hrvatskog hidrografskog instituta.
No, dok sunce grije teško je zamisliti da bi se i splitska Riva, Peristil ili Matejuška mogli naći pod morem.
"Dok sam ja živ neće sigurno. Kad će biti ne znam. To bi trebali
ovi klimatolozi I ovi stručnjaci reći koliko se diže", kaže
Stanko Vulić.
Za sto godine razina mora porast će od 40 cm do jednog metra, a
koliko točno ovisit će o porastu temperature na Zemlji i
emisiji stakleničkih plinova.
"Mi kao Hrvatska ne doprinosi puno. Ali tih 40 cm je procjena ako staklenički plinovi padnu na nulu, njihova emisija do 2050. Ako se nastavi kao sada onda ćemo ići do metar. Tako kažu procjene", tvrdi Ivica Vilibić, znanstvenik s Instituta Ruđer Bošković.
Klimatske promjene se pokazuju po sve većim vremenskih ekstremima, od poplava do suša. Rive pod morem sve su češća pojava i upozorenje na to kako bi budućnost mogla izgledati.