Korupcija iz države u godinu dana 'isisala' 1,7 mlrd. kuna

7.6.2010.
11:04
VOYO logo

Gotovo 1,7 milijardi kuna iscurilo je korupcijskim aferama iz državnog džepa u posljednjih godinu dana. Samo u istražnim postupcima pokrenutim u najvažnijim antikorupcijskim akcijama šteta za koju uskočki tužitelji procjenjuju da je napravljena penje se na gotovo 1,4 milijarde kuna.

Najveća šteta dosad evidentirana je u istrazi za prodaju jeftine struje TLM-u, u kojoj je HEP oštećen za 600 milijuna kuna. Nju slijede malverzacije u Podravci, u kojoj se šteta procjenjuje od 350 do pola milijarde kuna. Tom iznosi blizu je i Hrvatska poštanska banka iz koje je na nezakonit način izvučeno 330 milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nema sumnje da su ti iznosi tek vrh ledenog brijega. U tome leži tajna zbog koje su zemlje s nižom stopom korupcije, dakle uređene zemlje, toliko bogatije od onih u kojima korupcija cvjeta", kaže Zorislav Antun Petrović, predsjednik Transparency Internationala Hrvatska.

Najveće antikorupcijske represivne akcije prate i istrage zbog malverzacija u HAC, HŽ-u, Đakovštini, pa i one u MORH-u i Brodosplitu, u kojima šteta seže do stotinu milijuna kuna štete. Doda li se tome i 200 milijuna kuna koliko je Hrvatska preplatila Daimlerove vatrogasne kamione, za što će tek uslijediti uskočka istraga, te oko 80 milijuna kuna neprikupljenih komunalnih naknada od Tržnica Rijeka kojima se sad bave osječki tužitelji, šteta u recentnim antikorupcijskim akcijama penje se na gotovo 1,7 milijardi kuna, piše Novi list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nažalost, bojim se da su ukupne izravne korupcijske štete u Hrvatskoj daleko veće. Naši dužnosnici i javni službenici još uvijek doživljavaju novac poreznih obveznika kao samoposluživanje. Naše institucije su prilično krhke i vrlo lako pucaju pod političkim pritiskom, ali posljednje akcije ipak pokazuju da politika nije nužno jača od pritiska javnosti", kazao je Petrović.

Procjene da država kroz postupke javne nabave godišnje gubi i do 12,5 milijardi kuna, pokazuju koliko je zapravo mali opseg koruptivnog djelovanja zahvaćen spomenutim akcijama USKOK-a i policije.

"Uvijek treba držati na umu da se tim sredstvima trebalo odgovorno raspolagati. Da su se ta sredstva uložila kako treba, onda su se mogla otvoriti nova radna mjesta, a mogli su se stvoriti bolji uvjeti poslovanja i bolja investicijska klima. Korupcijom uvijek netko gubi, a taj netko su u pravilu porezni obveznici. Pogubno bi bilo ako akteri korupcije ne bi bili kažnjeni, jer bi se tako poručilo da se korupcija isplati", rekao je Petrović za Novi list.

Prethodni članci:

arti-201005270012006 arti-201005140561006 arti-201005030650006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo