Predsjednik Odbora za sigurnost HUB-a Milan Parat kaže kako mobitel koji na sebi ima aplikaciju m-bankarstva nije igračka, iako ih ljudi često na taj način shvaćaju.
Ležeran odnos građana prema sigurnosti na internetu
Godišnje je istraživanje HUB-a o sigurnosti na internetu pokazalo da se građani ležerno odnose prema tom pitanju. Samo sedam posto građana često mijenja lozinke za pristup različitim online uslugama, a čak 56 posto građana smatra da im na internetu sigurnost nije ugrožena, piše Novi list.
Prema podacima sličnog istraživanja od prošle godine, može se zaključiti da su građani ove godine još manje u strahu od hakerskih napada nego ranije.
Ipak, iz HUB-a upozoravaju da se trenutačno događa eksplozija porasta internetskog i mobilnog prometa u bankama.
Kada je riječ o generaciji starijih od 55 godina, 35 posto takvih ispitanika rekli su da pohranjuju svoje lozinke na više različitih mjesta, a 72 posto mlađih od 22 godine koriste otvorenu Wi-Fi mrežu kad god im se za to otvori mogućnost.
Savjeti za smanjenje rizika pri korištenju m-bankinga
Iz HUB-a upozoravaju da je to rizično ponašanje, kao i zapisivanje lozinki posvuda, ali i rijetko ili nikakvo mijenjanje lozinki za pristup raznim uslugama, piše Novi list.
Kako bi se zaštitili od napada i krađe putem interneta, HUB građanima savjetuje da koriste samo bankovne aplikacije sa službenih trgovina aplikacijama, poput App storea i Google playa.
Dodaju i da ne treba koristiti m-bankarstvo na jailbreakanim ili rootanim uređajima, kao ni na otvorenim Wi-Fi mrežama. Kada se otvaraju linkovi iz SMS-a ili e-mail poruka potreban je dodatni oprez, a dobro je i redovito ažurirati operativni sustav i aplikacije na mobitelu. Savjetuje se koristiti i antivirusni softver, a lozinke i pinove nikako ne treba pohranjivati u mobitel.