Kobasice ili vino s konopljom. Ova biljka na velika vrata vraća se u hrvatsku gastronomiju. Poznati kuhar David Skoko upotrijebio ju je u pripremi pet sljedova. Pet sljedova jela na bazi konoplje oduševilo je i najzahtjevnija nepca. Od davnina univerzalno poznata konoplja je posljednjih desetljeća pala u zaborav.
''Ne znam zašto su ljudi prestali uzgajati, prestali raditi s njom s obzirom na to da je 90% same biljke upotrebljivo'', rekla je Rafaela Babić, uzgajivačica industrijske konoplje.
Najveća istarska plantaža konoplje pokriva 18 hektara. Ovdje se uzgaja i pretvara u sirovinu za najraznolikije namjene: od farmaceutike preko gastronomije i tekstilne industrije pa sve do građevine. Danas smo kušali prve hrvatske kobasice na bazi konoplje.
''Napravili smo salame s našim čuvenim istarskim boškarinom di smo ubacili sjemenke te konoplje. Napravili smo desetak testnih proizvoda'', kazao je Igor Merlić, direktor Agencije za ruralni razvoj Istre.
A tu je i prvo hrvatsko vino na bazi konoplje.
''Zapravo je cvijet konoplje macerirao u malvaziji mjesec dana i tako napravljeno, znači ovo je izuzetno mlada berba 2021. evo odležalo je mjesec dana i sada ju mi prvi imamo priliku probat'', izjavila je vinska blogerica Andrea Pančur.
Prvo pravilo u gastronomiji konoplje je da se ona daleko bolje topi u masti nego u vodi.
''Mi smo danas zagrijali maslac, u tom maslacu zagrijali cvjetove konoplje tako da se izvuku kanabinoidi i one vrijedne stvari koje nose, znači i ljekovite'', rekao je chef David Skoko.
U Istri je konopljom zasađeno oko 25 hektara zemlje, a na raspolaganju stoji još 30 tisuća. Istarska županija zainteresiranim će uzgajivačima od iduće godine nuditi povoljne dugoročne kredite.
''Vjerujemo da će tu biti određeni broj njih koji će se kada dobiju poljoprivredno zemljište odlučiti za uzgoj upravo ove poljoprivredne kulture'', rekao je Ezio Pincan, pročelnik za poljoprivredu Istarske županije.
Jer dosadašnje iskustvo pokazuje da je sadnja konoplje itekako održiva i profitabilna.