VEĆ NAM SE ISPLATIO /

Znate li što radi LNG terminal? Spašava nas od problema s ruskim plinom, ali, nažalost, ne i poskupljenja

Radi se o posebnom brodu koji ima svrhu prebacivanja plina iz zamrznutog u drugo prirodno stanje, a čak 50 posto u Hrvatsku dolazi preko tog terminala

18.2.2022.
22:05
VOYO logo

LNG terminal, brod koji je koštao 160 milijuna eura, a dugačak je 300 metara, već se isplatio Hrvatskoj, piše RTL, jer zahvaljujući njemu, Hrvatska ne ovisi u ruskom plinu.

Radi se o posebnom brodu koji ima svrhu prebacivanja plina iz zamrznutog u drugo prirodno stanje. Riječ je o brodu na kojem se mornari mijenjaju svakih 28 dana. On može otploviti u svakom trenutku, ako primjerice dođe do neke opasne situacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Više od 50 posto tržišta'

A ono najvažnije, daje jasnu alternativu plinu koji (ne) dolazi plinovodima

"Do sada smo isporučili skoro milijardu i 900 milijuna prostornih metara prirodnog plina. Putem terminala se opskrbljuje više od 50 posto tržišta u RH. S obzirom na zakupljene kapacitete, to je brojka kojoj smo se nadali, no nismo očekivali ovako velik postotak u cjelokupnoj opskrbi'', rekao je Hrvoje Krhen, direktor LNH Hrvatske. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Do sada smo zaprimili terete iz raznih zemalja, iz SAD-a, iz Nigerije, iz Katra, Egipta, Francuske...'', dodaje Krhen.

Plin raste, ali njihova cijena je ista

Pojašnjava kako se oni bave reguliranom djelatnošću, te je cijena njihove usluge jednaka neovisno o tržišnoj cijeni plina. Kaže kako nitko nije očekivao trenutnu situaciju na tržištu, te se trenutno odrađuje 23. prekrcaj LGN-a. I tržišna cijena tereta danas je oko 80 milijuna eura. 

U svibnju prošle godine takav isti teret je vrijedio 30 milijuna eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo