Mislav Kolakušić jedno je od najvećih, ako ne i najveće iznenađenje europskih izbora. Ostvario je respektabilan rezultat od 7,89 posto te ulazi u Europski parlament. U izbornoj noći nije se oglašavao, kazao je tek kako je s obitelji.
No, ranije je već najavljivao kako će se, ako dobije mandat na europskim izborima, kandidirati za predsjednika. Svoju je kampanju bazirao na borbi protiv korupcije, a o tome je govorio i u intervjuu koji je za Net.hr dao u siječnju ove godine.
'Građani sve svjesniji'
"Temeljni problem hrvatskog društva je korupcija na najvišoj razini. Korupcija nam odnosi milijarde kuna svake godine koje drastično nedostaju gospodarstvu kao generatoru razvoja društva i radnih mjesta. Prema istraživanju Europskog parlamenta 2016., Hrvatska je najkorumpiranija država EU-a u postupcima javne nabave, svake godine se prema tom istraživanju ukrade građanima 20 milijardi kuna.
Građani postaju sve svjesniji činjenice da korupcija najviše razine direktno utječe i ima za posljedicu plaće i mirovine od kojih se ne može živjeti, dugotrajne liste čekanja na preglede koje brojni građani ni ne dočekaju, da nam institucije i državne tvrtke vode nesposobni umjesto da priliku dobiju najbolji među nama. Čak 100.000 pratitelja na društvenoj mreži, 20.000 članova Udruge Antikorupcija i 5000 volontera dokaz su da je građanima dosta i da sve više građana želi aktivnije sudjelovati u promjenama koje dolaze", kazao je tada Kolakušić.
O 'zločinačkoj hobotnici'
Na pitanje tko je generator korupcije i tko je glava "zločinačke hobotnice" o kojoj često govori, Kolakušić odgovara:
"Oni koji upravljaju našim novcem. Korupcija uvijek dolazi od vrha ili uz podršku vrha. Veliki dio našeg novca nestane i ukrade se u javnim nabavama i raspolaganju državnim zemljištima, koncesijama itd. Korupciju se može pobijediti u iznimno kratkom razdoblju. Ništa nije jače i učinkovitije od dobro posloženog državnog aparata i kada se želi suzbiti korupcija, to se može provesti u nekoliko mjeseci. Najpogodniji alat za to je porezni postupak u kojem građani moraju dokazati izvore svojih prihoda. Takve odredbe imamo oduvijek, ali se one ne primjenjuju tamo gdje bi trebale. Bez uživanja u plodovima korupcije nema ni korupcije."