Mislav Kolakušić, sudac Trgovačkog suda koji je u javnosti poznat kao jedan od najglasnijih kritičara predstečajne nagodbe, kazao je danas u emisiji Aleksandra Stankovića Nedjeljom u 2 kako su zakoni u Hrvatskoj rađeni u interesu uskog kruga ljudi.
"Hrvatskom narodu se konstantno prezentiraju propisi kao da su rađeni u njihovom interesu, ali to nažalost, nije točno. Najbolji primjer su ovršni zakon lex Agrokor, zakon o predstečajnim nagodbama, zakon o pretvorbi i privatizaciji. To su sve zakoni rađeni u interesu uskog kruga ljudi", kazao je Kolakušić.
Progovorio je i o postupku koji protiv njega provodi Državno sudbeno vijeće (DSV) zbog povrede sudačke etike, potvrdivši kako je sudačko vijeće odlučilo da je povrijedio Kodeks sudačke časti zbog čega će snositi posljedice.
Ipak, kako kaže, ne očekuje da kazna zbog toga biti novčana. "Novčana kazna ne može me onemogućiti da govorim. Preostaje im da me razriješe, a uvjeren sam da su zbog toga i krenuli u tom smjeru. Tada više nikad neću moći biti sudac", kazao je Kolakušić u Nedjeljom u 2.
Kolakušić tvrdi da nije povrijedio sudačku etiku, dapače, već da promovira sudstvo gdje god može. "Borim se protiv toga da sudovi postaju javni bilježnici. Borim se protiv toga da kriminal ne postane potpis suda", dodao je.
Postupak protiv Kolakušića pokrenuo je predsjednik Trgovačkog suda Nino Radić, zbog Kolakušićeva javnog istupa o njegovu izuzeću u stečajnom postupku vezanom uz Konzum i Agrokor. Kolakušić, pak, optužuje Radića da ga tereti za ono što je i sam radio kad je hvalio predstečajne nagodbe.
Kolakušića javnost pamti po brojnim kritičnim istupima protiv ovršnog zakona, a o toj temi progovorio je i u Stankovićevoj emisiji.
"Očigledno je koliko je utjecaj ovršnog lobija na naše zakonodavstvo. Treba donijeti novi zakon, jer ovo što smo mi napravili ne postoji nigdje, ističe. Ovršni zakon postoji u svakoj državi, ali 330.000 blokiranih postoji samo u Hrvatskoj. Samo u Hrvatskoj postoji da građani propadaju zbog troškova postupka. Zalažem se da smo prepisali austrijski ili još bolje slovenski sustav u kojem trošak ovrhe može biti 0. A za taj zakon je potrebno manje od 24 sata. Kažu da se radi o ogromnom poslu, a koliko je trebalo se napiše lex Agrokor? Znači kad se zakon radi za jednu osobu može se napisati u par sati, a kad treba spasiti milijun građana treba godinu dana. Zato što u tih godinu dana nekoliko pojedinaca će zaraditi nekoliko stotina milijuna kuna", kaže Kolakušić.
Osim toga, Kolakušić smatra da bi porez na nekretnine doveo do katastrofe u Hrvatskoj. "Imamo siromašnije građane koji jedva plaćaju i režije. Bilo kakav dodatni namet za njih bi bio veliki pristisak", kaže Kolakušić.
Kolakušić se dotaknuo i politički tema, otkrivši kako je bio u neslužbenim pregovorima za ministra pravosuđa u vladi Tomislava Karamarka. "Pitali su me jesam li zainteresiran, a ja sam im odgovorio da jesam. Tada sam vjerovao da ministar pravosuđa može činiti čuda, a sad znam da ne može učiniti ništa bez dovoljnog broja ruku", kazao je Kolakušić, dodavši kako će se politički aktivirati tek kad shvati da u pravosuđu ne može postići cilj.
Na kraju emisije je rekao da će dobiti sina Antuna i da će se boriti za pravednu Hrvatsku kako se njegov sin ne bi morao odseliti u Švicarsku.