Kako piše Večernji list, ovaj posljednji događaj najstravičniji je primjer dokle zakonski neregulirano područje kriminala na internetu može doći.
arti-201004170138006Zastrašujuću grupu prva je u srijedu postavila djevojka koja se u međuvremenu odjavila s Facebooka, ali je istodobno uz vulgarne i iznimno bezobrazne komentare sve pozvala da se priključe grupi. Nakon toga priča se proširila mrežom i u iduća 24 sata nastale su tri nove grupe istog sadržaja, koje grubo vrijeđaju djevojčicu s fotografija. Na jednoj od njih broj priključenih članova u petak u 10.30 sati bio je 926, a dvadesetak minuta poslije brojka je već porasla na 965!
Fotografije su bez ikakvih ograničenja (nije potrebno ni postati članom grupe da bi ih se moglo vidjeti) dostupne svima na Facebooku, u grupama u koje se s komentarima javljaju i tinejdžeri iz drugih gradova, a nastala je i grupa oponenata koja je samoinicijativno stala u obranu 13-godišnjakinje.
Ured pravobraniteljice za djecu je nakon upita novinara Večernjeg lista reagirao kontaktirajući policiju, koja je pak kratko odgovorila da slučaj provjeravaju. No u općem smislu zaštita djece na internetu siva je zona jer, kako su prije odgovorili iz policije, nema drugih mehanizama za zaštitu djece u cyber svijetu osim da se svako zlostavljanje prijavi policiji, i to odjelu za maloljetničku delinkvenciju.
"Mi smo nemoćni ako nam se djeca ili roditelji ne obrate za pomoć. Nemamo čak ni brojke ili statistiku koji bi nam govorili ima li i koliko takvog nasilja. Ni lažno predstavljanje na internetu nije kazneno djelo, sve dok to netko ne prijavi", objasnio je Krunoslav Borovec.
Prethodni članci:
arti-201006100503006 arti-201006150462006