Prije su njima na domaćinstvima često hranile svinje. Neki su u nedostatku ogrjeva, umjesto drva u peći ubacivali čvarke. Danas su oni delikatesni proizvod paprene cijene.
"Nekada sam ja gledao radnike u bivšoj propaloj državi da punu vrećicu čvaraka uzimaju, crni kruh i jedu kao veliki. Ajde kupi sada, 120 kuna ili ne znam. To je glupost", kazao je Dragi iz Zagreba.
"Ovo su vam normalni čvarci, a ovo su vam kao stišnjeni. Od sto kila špeka dobijete samo 10 kila čvaraka, zato je skupo. A u cijeni je razlika oko 40 kuna", pojasnio je mesar Ivica Denić.
Skuplja verzija je 147 kuna po kilogramu. Današnji uzgoj svinja je, kaže mesar, prebrz i na tim svinjama nema puno špeka.
"U jednoj svinji je nekada bilo, u cijeloj svinji, bilo je 10 kila špeka, a sad imate dvije kile špeka. To je najveći problem. I od te dvije kile imate kožu i na kraju imate kilu i pol", rekao je Denić.
Koliko god skupi bili, čvarci su tražena roba.
"Prodali smo, velika potražnja", kazala je Sanja, djelatnica u trgovini mesa i suhomesnatih proizvoda.
I u drugoj mesnici na zagrebačkoj Trešnjevci ista situacija. Čvaraka danas -nema.
"Cijena čvaraka je za sad u pola cijene pršuta. Pršut je skuplji ipak", rekao je mesar Damir.
Iako nikad nisu uvršteni kao hrana za blagdanski stol, upravo u vrijeme Božića cijene čvaraka narastu i 50 do 70 kuna po kilogramu. Najmanju korist, kažu u poljoprivrednoj komori, od toga ima proizvođač.
"Ako ja sada prodam trgovačkom lancu za sto kuna one će sigurno biti 300 kuna tamo i dakle, 200 kuna su uzeli oni koji uopće nisu sudjelovali u tome", poručio je Mate Brlošić iz Hrvatske poljoprivredne komore.
A evo i savjeta pravog Slavonca koji su čvarci najukusniji.
"Svi koji želimo hrskave, prhave čvarke oni ipak trebaju biti od onih starih svinja koje su se prije 20, 30 godina uzgajale. Ti su čvarci onakvi kakve si svatko zamišlja. Krhki, lijepi, malo obojeni", poručio je Brlošić.
I za većinu građana - skupi.