Krediti u švicarcima /

Kazneno prijavljeno osam banaka i HNB: Potrošačima nanesena šteta veća od 20 milijardi kuna

Image
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL /Dubravka Petric/PIXSELL

“Ono što su banke, članovi uprave banaka, ali i neki njezini zaposlenici znali kao profesionalci, a potrošači nisu, jest to da u svim kriznim razdobljima švicarski franak kao i zlato značajno raste"

29.10.2019.
10:22
Goran Stanzl/PIXSELL /Dubravka Petric/PIXSELL
VOYO logo

Nakon pravomoćne presude Vrhovnog suda kojom su odbačene revizije banaka u slučaju "švicarac', dugogodišnji borac za štediše u švicarskim francima Denis Smajo uputio je Državnom odvjetništvu kaznenu prijavu protiv osam banaka: Erste&Steiermärkische, Addiko, Zagrebačke banke, Privredne banke Zagreb, OTP banke Hrvatska, Splitske banke, Raiffeisenbank Austria, Sberbanka,
ali i Hrvatske narodne banke, piše Novac.hr.

Procjenjuje se da je kreditima u "švicarcima" potrošačima nanesena financijska šteta veća od 20 milijardi kuna jer su mnogim građanima zbog rasta kamatne stope i rasta tečaja franka porasli anuiteti od 50 do 100 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smajo navodi da su banke ali i HNB koji trereti "zbog propusta i nečinjenja, čime je praktički prešutno odobrena pljačka građana Hrvatske" odgovorne jer su u razdoblju od 2003.-2008. godine "koristeći neznanje i potrebu potrošača" nudili kredite u švicarcima vezane valutnom klauzulom za švicarski franak uz promjenjivu kamatnu stopu. Smatra da su banke zavaravale klijente reklamama koliko su ti krediti sigurni i stabilni, a švicarski franak je jedna od nastabilnijih valuta na svijetu.

“Ono što su banke, članovi uprave banaka, ali i neki njezini zaposlenici znali kao profesionalci, a potrošači nisu, jest to da u svim kriznim razdobljima švicarski franak kao i zlato značajno raste. Na to potrošači nisu upozoreni, iako su ih banke imale obavezu upozoriti prema Zakonu o zaštiti potrošača. Potrošači također nisu upozoreni da se tečaj franka ne veže uz tečaj kune, kao što je to slučaj s tečajem eura, gdje HNB umjetno održava tečaj eura već dugi niz godina. Upravo to relativiziranje rizika, skrivene i netočne informacije doveli su potrošače i korisnike kredita u obmanu”,
 obrazlaže Smajo za Novac.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Da su potrošači bili svjesni visokog valutnog i kamatnog rizika, ne bi potpisivali takav ugovor jer bi to bilo jednako svjesnom stavljanju omče oko vrata”, navodi Smajo. Dodaje da su sporni krediti bili pogubni i za državni proračun jer su doveli do “smanjene potrošnje građana koji su tih godina živjeli u dužničkom ropstvu, ali i šteta zbog radno nesposobnog dijela stanovništva opterećenog nezakonito uvećanim dugovima jer je veći dio ekstra i nezakonite dobiti ‘domaćih’ banaka iznesen prema matičnim bankama u Austriji, Mađarskoj i Italiji bez plaćanja poreza u Hrvatskoj”, napominje.

Uz presude Smajo kao dokaz za procjenjivanje uloge HNB-a nudi i ispitivanje sebe kao svjedoka jer je i sam sudjelovao na sastancima s odgovornima u HNB-u i ima “saznanja da su na sastancima visokopozicionirani ljudi usmeno priznavali velike propuste u poslovima zaštite potrošača i nedovoljno upozoravanje klijenata na opasne i rizične kredite”, prenosi Novac.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo