"U Marijinu hvalospjevu, koji je naviješten u svetom Evanđelju, nalazimo onaj odgovor na koji Bog poziva svoje sinove i kćeri, svakoga od nas, a koji podupire snaga Duha krista uskrsloga i živoga među nama", rekao je Bozanić u Svetištu Majke Božje Bistričke obraćajući se okupljenim hodočasnicima na otvorenom u nacionalnom svetištu.
Današnja svetkovina, poručio je, pred nas stavlja Ženu i Majku, kao uzor kako se pouzdavati u Boga u vlastitom životu.
"Marijin hvalospjev, Veliča duša moja Gospodina, na uzoran način izražava zahvalu Bogu, jer je izgovara ne samo Marija, nego i Isus u njezinu krilu. Isus, kojega Marija nosi pod svojim srcem, neizreciv je dar Božje ljubavi koji nam objavljuje otajstvo života, u njegovoj cjelovitosti, u kršćanskom darivanju i služenju, u radosti i boli, te konačni cilj našega života u vječnosti. Svaki se čovjek nalazi pred očitošću smrti i u tome nam je potrebna snaga i pouzdanje, koje nadilazi zemaljsku očitost, da bi čovjek živio nadu u život nakon smrti", istaknuo je Bozanić.
U Mariji Bistrici gdje se u utorak očekuje između 40 i 50 tisuća hodočasnika, kardinal se spomenuo blaženog Alojzija Stepinca, povezujući svjedočanstvo njegova života i Marijin hvalospjev.
Kardinal Bozanić: Stepninac nije svodiv na političko značenje
"Poput Marije, i mi smo pozvani pridonositi spašavanju svijeta slobodnim prihvaćanjem Božje volje. Takav svjedok vjere i svetoga pouzdanja u Boga je i blaženi Alojzije Stepinac, pastir i mučenik uz kojega se misao sama veže dolaskom u nacionalno Svetište", a za kojega neki danas tvrde da više nije aktualan, istaknuo je Bozanić.
Što Bog čini ne može biti drukčije nego aktualno, suvremeno, ono što čovjeka unapređuje i otvara budućnosti u kojoj pobjeđuje dobro, i u tome je smisao trajne aktualnosti Marijinog hvalospjeva kao i aktualnost svjedočanstva života i djela blaženoga Alojzija, koji ostaje smjerokazom i za našu budućnost, ustvrdio je Bozanić u svojoj homiliji.
Upozorio je da "Stepinac nije svodiv na političko značenje, nego se i političke posljedice njegove službe mogu rasvijetliti samo polazeći od njegove službe pastira, od njegove povezanosti s Bogom i od njegove potpune predanosti Crkvi; njegov duh nije u politici i u zemaljskim ciljevima nego u Bogu - blaženi Alojzije bio je nadbiskup, a ne politički vođa".
"Blaženi Alojzije polazi od Boga koji je u neizrecivome promislu iz ljubavi stvorio svijet i čovjeka; polazi od otajstva života koji je Božji dar i s kojim Bog ima svoj plan. Zato je današnja svetkovina, koja obuhvaća početak i završetak povijesti čovjeka, njegovo stvaranje i proslavu u nebu, prikladna za taj pristup, posebno ovdje u svetištu Majke Božje Bistričke s kojim je blaženi mučenik Alojzije srašten u svojoj pobožnosti i molitvi, u pastirskoj službi i pouzdanju", poručio je kardinal.
Bog voli čovjeka i poziva ga na življenje dara kao Božjeg stvorenja, stvorena na sliku Božju. U tome se vidi ključ zauzimanja blaženoga Alojzija za čovjeka bilo kojeg podrijetla, vjere i nacije, u borbi protiv nepravde, jer "ljubav prema Bogu postaje ljubav prema čovjeku, a božje se milosrđe odražava u milosrđu prema bližnjima; ne kao prolazni osjećaj, nego kao nutarnji stav", istaknuo je.
Tisuće vjernika slile su se u Mariju Bistricu
U 20 marijanskih svetišta stotine tisuća posjetitelja
"I mi danas molimo za sve potrebe ljudi i naroda svijeta, za toliko narušeni mir u svijetu, za našu domovinu Hrvatsku, za plodnost zemlje koju nam je Bog dao. Molimo posebno za naše poljoprivrednike, za zaštitu proizvođača i potrošača, za hrabrost i ustrajnost odgovornih da zaštite malog hrvatskog čovjeka od nemilosrdnog nasilja diktature tržišta", rekao je Bozanić, te poručio: "Blaženi Alojzije je veliki hvalospjev svetosti, ispjevan hrvatskom dušom, koji odzvanja cijelom Crkvom, a razumije ga i lako ga prepoznaje srce čovjeka. Amen".
Kardinal Josip Bozanić, nadbiskup zagrebački, služit će misu poslijepodne i u zagrebačkim Remetama, a očekuje se da će tijekom dana u više od 20 marijanskih svetišta diljem Hrvatske hodočastiti više stotina tisuća posjetitelja.