GOST RTL-A DANAS / Kalinić krivi vlast za kaos u Zagrebu: 'Zbog njihove nesposobnosti obnova će trajati možda i 25 godina'

U sinoćnjoj poplavi uništeni su deseci domova, građane su preplavile fekalije, a oštećena je i Klaićeva bolnica

25.7.2020.
18:54
VOYO logo

Dva i pol sata ekstremno jake kiše u Zagrebu stvorila su kaos. Više od 80 litara kiše po četvornom metru kanalizacija nije mogla izdržati. Bujice su prodirale su u domove, zarobile automobile u podvožnjacima. 

Epidemija, potres, poplava - za Zagrepčane je ovo teška godina. I ova se katastrofa mogla predvidjeti, odnosno i jest, a s čovjekom koji je na to upozoravao kao na mogućnost nakon jačeg potresa, Pavlom Kalinićem, razgovarao je Ilija Radić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Je li potres oštetio sustav odvodnje te tako prouzročio poplave Kalinić kaže da je teško reći bez pregleda. Upozorava i na drugi problem - građevni materijal.

"Ostalo je puno građevnog materijala izbacanog, a poslije sklanjanja puno je prašine i mrvica završilo u kanalizaciji i one su smanjile protočnost cijevi. One bi trebale biti provjerene, mnoge cijevi treba i zamijeniti. Zagreb se promijenio tijekom godina, ova infrastruktura je dotrajala i ona će s vremenom morati biti zamijenjena."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Četiri mjeseca je prošlo od potresa, postavlja se pitanje zašto te stvari još nisu provjerene?

"Ured za upravljanje u hitnim situacijama trebao je trajati između 24 sati i 48 sati, mi smo trajali 70 dana. Trebala se uključiti država, još nije. Sad se tek donosi Zakon. On se mogao donijeti i prije, ali vladajućima je bilo u interesu da dobiju još jedan mandat, što su i postigli. Činjenica je da se sve to razvuklo u Zagrebu, i što se tiče korone i što se tiče posljedica potresa. Ovo je potres u glavnom gradu, nisu razvaljene samo neke dvije potleušice na Dinari ili Velebitu. Hitno treba krenuti, uskoro će doći zima, ljudima treba omogućiti da to normalno funkcionira, da dobiju plin i toplu vodu. To će ići sporo", kaže Kalinić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Svaki objekt koji je građen između 1964. i 1980. morat će dobiti statički proračun i kako to statički obnoviti. Bit je u tome da ako se opet dogodi potres, da ta zgrada može izdržati potres koji se inače očekuje da će biti najrazorniji", dodaje.

Kalinić prihvaća da je i Grad Zagreb odgovoran za sinoćnji potop.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ne može se reći da Grad nema odgovornost, ali je prva odgovornost država i vladajuća garnitura koja je trebala stati iza Grada. Da je Grad dobio sredstva, to su milijarde koje treba investirati. Grad je pokrenuo promet, dijelio materijal, kontejnere, dao maksimalnu pomoć, bez države to je nemoguće. To nije projekt koji se može završiti u nekoliko mjeseci ili godinu dana, to je projekt od 10 do 15 godina. Zahvaljujući hrvatskoj nesposobnoj vlasti, bez obzira je li sadašnjoj ili onoj koja će doći, to će sigurno trajati 15, 20, ako ne i 25 godina. Ako se ikad uopće dovede u red".

Kalinić je  predvidio da bi moglo doći do problema, ali unatoč tome Grad nije provjerio odvodnju. On kaže da je razlog tome što su sva sredstva dali građanima čiji su objekti oštećeni u potresu - u obliku građevnog materijala i kontejnera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Grad Zagreb to ne može provesti bez pomoći države, a država se ponaša tako da bi joj, kako se meni čini, bilo lakše da Varaždin proglasi glavnim gradom, nego da krene u obnovu".

Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo