Kakav će biti drugi krug, dalo se naslutiti već u izbornoj noći. Iako je Ivo Josipović dobio oko 22.000 glasova više, na obraćanje kandidata javnost je čekala gotovo dva sata, jer pobjeda se slavila u oba stožera.
Već dan nakon prvog kruga, kampanja je nastavljena oštrijom retorikom. Kako će u tom smjeru ići, Josipović je i otvoreno najavio.
"Ja sam u prvom krugu bio jako fin. Bit ću i dalje fin i pristojan, ali se neću sustezati pokazati neke aspekte politike iza kojih stoje i ona i njena stranka", kazao je Josipović u svom intervjuu RTL-u Danas.
Njegova protukandidatkinja Kolinda Grabar Kitarović nastavila je povezivati Josipovića s rezultatima Milanovićeve Vlade. Tvrdila je da pet godina ništa nije radio te išla čak i prema njegovim biračima.
"Ja i dalje nudim svoj program svim biračima u Republici Hrvatskoj i računam na glasove svih birača, svih građana, pa i birača Ive Josipovića u konačnici", isticala je Kolinda Grabar Kitarović.
Međutim, i jednom i drugom je bilo važno, Josipoviću možda i više nego Kolindi Grabar Kitarović, motivirati birače da u što većem broju izađu na birališta. Glasovima koji su u prvom krugu otišli drugim protukandidatima nisu željeli dopustiti da propadnu.
"U drugom krugu tako se primjećuje da su i Ivo Josipović i Kolinda retoriku promijenili i u tom smjeru se puno više uvode socijalne teme koje je predstavio Ivan Sinčić kroz svoju kandidaturu, pa se sve češće spominjalo deložacije i banke i tako dalje", naglasio je politički analitičar Sven Marcelić za RTL Televiziju.
Kako su im glasovi Ivana Sinčića visoko na listi prioriteta, kandidati su pokazali i u prvom TV sučeljavanju - RTL Duelu.
"U mandatu gospodina Josipovića bilo je više ovrha i više deložacija nego u ostatku povijesti Republike Hrvatske", govorila je Grabar Kitarović.
"Riječ je o ovrhama koje jesu bile možda u ovom vremenu, ali su provođene zbog dugova do kojih je došlo u vremenu kada je državu vodila HDZ-ova vlada u kojoj je sjedila i moja protukandidatkinja", odgovarao joj je Josipović.
Najgori dio kampanje u drugom se krugu ipak odvijao na društvenim mrežama, gdje govora mržnje nije nedostajalo. Brojala su se krvna zrnca i javno tražilo one koji su glasovali protiv.
"Mi smatramo kako se radi o teškim oblicima govora mržnje, diskriminaciji po nacionalnoj i po osnovi političkog opredjeljenja, zastrašivanju birača i općenito o metodama i retorici koja nije primjerena nigdje i nikome", upozoravala je SDP-ovka Sandra Petrović Jakovina.
U HDZ-u su se od dijela komentara ogradili, pravdali se da su im serveri hakirani, na kritike odgovarali kritikama te konačno - obećali istrage.
"Mi ne potičemo govor mržnje, daleko od toga! Ja nisam ta koja će o tome odlučivati, ali bit će pokrenuta stegovna procedura pa je onda na stranci i tijelima da odluče", kazala je Grabar Kitarović.
Dok se na pokretanje čekalo, u kampanju su stigli - autobusi, odnosno organiziranje prijevoza HDZ-ovih birača na birališta u dijaspori, prije svega u Bosni i Hercegovini. 9.500 glasova nije zanemariva brojka.
"S obzirom na generalno smanjenu izlaznost, dijaspora će sigurno imati veliku ulogu. U ovako izjednačenoj utrci, neću baš reći svaki glas, ali desetak tisuća glasova će značiti jako puno", istaknuo je Sven Marcelić.
Možda čak tako puno da će na kraju odlučiti i drugi krug.