65-godisnji Slavko Linic vec duze vrijeme nije u dobrim odnosima s premijerom Zoranom Milanovicem. Politicki kuloari tjednima bruje da njih dvojica uopce ne razgovaraju, a njihovi losi odnosi postali su vidljivi cak i iz izjava koje su javno davali. Tijekom cijelog mandata u aktualnoj Vladi ministar Linic govorio je onako kako je mislio da treba i pri tom se nije opterecivao hoce li se i koliko zamjeriti sefu. Postao je ministar financija Vlade lijevog centra na proslim parlamentarnim izborima prije 2,5 godine, tocnije u prosincu 2011. godine.
Fiskalizacija kao glavni adut
Slovio je kao jedan od najbritkijih i najtemperamentnijih clanova Vlade u povijesti Hrvatske, a premda je uglavnom objavljivao lose vijesti popularnost mu je bila visoka jer, tumacilo se, nije pribjegavao populizmu te se stjecao dojam da mjerama koje je poduzimao zeli uvesti red u drzavne financije.
Njegov projekt fiskalizacije zbog kojeg se digla velika prasina prosle godine, a kojim je na pocetku navukao bijes i malih i velikih prodavaca i trgovaca, pokazao se kao jedan i mozda jedini uspjesan potez aktualne Vlade.
No, u posljednje vrijeme obiljezile su ga brojne afere, neke se ticu njegove proslosti, a neke sadasnjosti.
U najnovijoj aferi oko industrije Spacva sumnjici ga se da je nanio stetu drzavnom proracunu od cak 27 milijuna kuna. Navodno je Linic osobno donio i potpisao odluku o brisanju poreznog duga drvne industrije Spacva.
Sukob sa seficom Porezne
Nedavno je na vidjelo izasao i slucaj sefice Porezne uprave Nade Cavlovic Smiljanec koja je kazneno prijavljena zbog sumnje da je od procelnice Porezne uprave u Osijeku Ruzice Kovacevic zatrazila da ne ovrsi Osjecku ljevaonicu zeljeza poduzetnika Zeljka Bilosa s dugom od gotovo 12 milijuna kuna duga, nakon cega je dala neopozivu ostavku premijeru Zoranu Milanovicu na mjesto ravnateljice Porezne uprave i pomocnice ministra financija Slavka Linica. No, pri tom je za opstrukcije u radu prozvala sam vrh Ministarstva, a ostavku je umjesto Linicu podnijela premijeru Milanovicu.
Prije dva mjeseca domaci je medijski prostor punio slucaj Branka Segona, Linicevog pomocnika za kojeg se ispostavilo da je prekrsio nekoliko clanaka Zakona o sukobu interesa, a kojeg je ministar glasno i odlucno branio do samog kraja. Slucaj Segon je zavrsio na DORH-u jer je privatni interes stavio iznad javnog te dobio znatnu materijalnu korist. Buduci da ga je Linic branio do kraja, Milanovic je smjenu Segona na kraju 'izveo' tako sto ju je najavio u jednom televizijskom istupu.
'Spasavanje' prijatelja
No, Segon nije prvi ''prijatelj'' za kojeg je Linic bio spreman uciniti sve sto je u njegovoj moci da ga spasi. Podsjetimo samo na slucaj zagovaranja spasavanja Diokija od stecaja, bivse tvrtke njegovog prijatelja Roberta Jezica. Jos u mandatu Racanove vlade, kao potpredsjednik zaduzen za gospodarstvo, dao je 51 milijun eura drzavnih jamstva rijeckom brodogradilistu Viktor Lenac, u vlasnistvu svog kuma Damira Vrhovnika, sto je rezultiralo potpunom propascu.
Od 2000. do 2003. bio je je potpredsjednik u Vladi Ivice Racana, a u Saboru je bio predsjednik Odbora za prostorno uredenje i zastitu okolisa i Odbora za pomorstvo, promet i veze. Bio je i potpredsjednik Kluba zastupnika SDP-a.
Clan je SDP-a od 1990., a svoju je poslovnu i financijsku strategiju gradio u rijeckoj Rafineriji, Viktoru Lencu, Gradspedu, Kvarnertransu, a politicku na funkciji gradonacelnika Rijeke punih 10 godina (1990.-2000.). Bio je poznat kao gradonacelnik koji je vodio brigu o ekonomskoj politici, kao i o onim socijalno najugrozenijima.
U svojoj je bogatoj karijeri imao tri zastupnicka mandata i dva ministarska.