Voditeljica HCK Službe spašavanja života na vodi Silvana Radovanović napominje kako uzroci nesreća na vodi mogu biti nedovoljno znanje plivanja, rizično ponašanje kupača, zlouporaba alkohola i opojnih sredstava, razlika temperature tijela i vode, ozljede prilikom ulaska u vodu ili u vodi, naglo nastupanje bolesti u vodi, iscrpljenost te, vrlo često, panika.
Proces utapanja traje od tri do pet minuta pa je stoga brzina djelovanja i znanje prve pomoći nužno za spašavanje ljudskog života, ističe HCK u priopćenju.
Ako u vodi uočite nekog u nevolji odmah potražite pomoć
"Postupci prve pomoći kod utapanja usmjereni su na uspostavljanje zadovoljavajuće opskrbe tkiva kisikom. Ako u vodi uočite nekog u nevolji, iznimno je važno odmah potražiti pomoć. Važno je da osoba koja svjedoči utapanju obavezno zove spasioce koji su osposobljeni za pružanje prve pomoći", naglašava Radovanović.
07.08.2011., Vodice - Vodicke plaze prepune su domacih i stranih gostiju, a o njihovoj sigurnosti brinu se spasioci Photo: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
Ovoga ljeta u Hrvatskoj boravi veći broj turista nego lani, pa je i broj intervencija spasioca na kupalištima veći, stoga HCK apelira na sve kupače da odgovorno pristupaju svakom ulasku u vodu, vodeći računa o svojoj, ali i sigurnosti drugih ljudi u blizini.
Podsjećaju i na Kodeks sigurnosti na vodi koji nalaže da se ne pliva najmanje jedan sat nakon obroka ili u slučaju konzumacije alkohola. Ne preporučuje se ulaziti u vodu dok je tijelo vruće kao niti skakanje u vodu nepoznate dubine.
Kodeks sigurnosti nalaže kupačima da ne plivaju sami, da plivaju u blizini spasilaca te da poštuju njihove upute i znakove. Dogodi li se nevolja potrebno je ostati smiren, plutati na leđima i mahati jednom rukom za pomoć.
Budno pratite kretanje djece, ona se mogu utopiti i u plitkoj vodi
Kodeks apelira na roditelje da u svakom trenutku znaju gdje su im djeca, da budno prate njihovo kretanje, osobito kad plivaju ili se igraju uz vodu, jer se ona mogu utopiti i u plitkoj vodi.
Treba paziti na velike nadolazeće valove jer oni mogu "pomesti" kupače iako misle da stoje na sigurnom mjestu. Preporuča se izbjegavanje penjanja po liticama i držanje podalje od rubova litica jer i lagani nagibi mogu biti opasani ako su mokri.
07.08.2011., Vodice - Vodicke plaze prepune su domacih i stranih gostiju, a o njihovoj sigurnosti brinu se spasioci Photo: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
Iako su madraci za napuhivanje privlačan način zabave u vodi, vjetar može otpuhati kupače na otvoreno more. Također se preporuča izbjegavanje pretjeranog izlaganja suncu.
Ako se kupate na plažama gdje nema spasioca, što Hrvatski Crveni križ ne preporučuje, unesrećenu osobu treba što prije izvući iz vode, ali uvijek vodeći brigu o vlastitoj sigurnosti. Nakon izlaska iz vode treba odmah nazvati hitnu medicinsku pomoć.
Ako je unesrećena osoba bez svijesti i ne diše, treba odmah započeti s osnovnim postupkom oživljavanja (primijeniti pet inicijalnih upuha na početku, a zatim nastaviti masažu srca i umjetno disanje u omjeru 30:2) i ne prekidati ga do dolaska hitne pomoći. Reanimaciju treba započeti što je moguće ranije i biti ustrajan, ističe HCK.