Andrej Plenković je samo otkrio da se kupnjom MOL-ovih dionica neće povećavati javni dug i da će cijeli model biti financijski održiv. Ranije se spominjala ideja da bi se to moglo izvesti preko tvrtki koje kontrolira država. No, za koji će se model odlučiti Plenković vidjet će se tek u narednim danima.
Odnosi s MOL-om već su dugo jako loši, pogotovo su narušeni nakon tužbi 2013. Mađarska je tužila Hrvatsku na Arbitražnom sudu u Washingtonu, Hrvatska je kasnije uzvratila ovom tužbom u Ženevi koja je izgubljena.
Predstavnici MOL-a su nam prije nekoliko tjedana rekli da su spremni prodati svoj udio u Ini ako ne bude sluha za dogovor s hrvatskom stranom. Premijer je potvrdio da je danas razgovarao s mađarskom stranom.
SDP: Tražimo da Vlada predstavi financijski plan vraćanja INA-e
Nakon odluke Plenkovićeve Vlade oglasio se i SDP.
"SDP podržava odluku Vlade RH da se INA vrati Hrvatskoj. Međutim, tražimo od Vlade da postupi odgovorno te da javnosti predstavi financijski plan vraćanja INA-e kako bi taj proces bio transparentan. Podsjećamo da je SDP prije dva tjedna tražio da se sazove saborski Odbor za europske poslove koji bi raspravio zahtjeve Europske komisije za promjenu zakona o privatizaciji INA-e. Obzirom na novonastale okolnosti još jednom pozivamo da se saborski Odbor što prije sazove kako bi se razmotrili budući koraci Vlade i Sabora vezano uz INA-u i nacionalnu i energetsku sigurnost Republike Hrvatske", stoji u njihovom priopćenju poslanom medijima.
Vrdoljak: To smo mi najavljivali još krajem 2014.
Bivši ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak ocijenio je kako je “ovo jako loša vijest”.
“Često pravo i pravda nemaju veze, no moramo poštivati tu odluku. Jedini logičan potez Vlade bilo je izražavanje namjere da se Ina otkupi. To smo i mi najavili kao mogućnost još krajem 2014. godine”, komentirao je Vrdoljak.
“Mi smo imali bolju poziciju tijekom arbitraže, jer smo imali pravomoćnu odluku suda u slučaju Ina-MOL. Doduše, naš postupak bio je odgovor na arbitražu što ju je pokrenuo MOL na sudu u Washingtonu. Tražili smo MOL da to ne radi, već da se pokušamo dogovoriti. Ovo je sada jedini logičan potez i MOL mora izaći iz Ine”, smatra Vrdoljak.
Prema njegovim riječima ima više modela otkupa dionica što bi ih mogla realizirati hrvatska Vlada.
Štern: Mirovinski fondovi raspolažu dovoljnim sredstvima
Davor Štern, naftni stručnjak, kaže da je još prije ljeta predlagao da HEP bude taj koji će izdvojiti osnovni kapital za otkup dionica Ine, a da se ostatak namakne kreditima koji, kaže, nikad nisu bili povoljniji. "Jedan dio koji bi mogao biti apsolutno biti neutralan za javni dug su mirovinski fondovi koji raspolažu s dovoljnim sredstvima", kaže Štern za Dnevnik.