Netom objavljeni rezultati nacionalnog istraživanja Eurostudent pokazuju da ukupni semestralni troškovi studiranja po studentu iznose u prosjeku 15.755 kuna, odnosno 31.510 na godinu.
Kako semestar traje pet mjeseci, proizlazi da prosječnom studentu mjesečno treba 3.151 kuna, pokazali su rezultati nacionalnog istraživanja Eurostudent, koje su na 4.664 studenta proveli Institut za razvoj obrazovanja i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa.
Tek trećina na stipendiji
Četiri hrvatska studenta od njih pet oslanja se na obitelj za pokrivanje tih troškova, dok samo 28 posto studenata prima stipendiju, koje prikrivaju tek manji dio studentskih troškova. Istraživanje je pokazalo kako je prosječni iznos stipendije u Hrvatskoj 807 kuna mjesečno (4.035 kuna po semestru), što nije dovoljno za pokrivanje troškova studija.
U prosjeku semestralni troškovi školarina i upisnina iznose 2.816 kuna, dok životni troškovi iznose gotovo pet puta više: 12.939 kuna. Više od polovine životnih troškova otpada na smještaj studenata (3.992) te hranu i odjeću (3.763).
Pristojan stan najmanje 350 eura
Kako to u stvarnom životu izgleda pokazuje primjer splitskog studenta Filipa Donadića. On se prije godinu dana iz Rijeke preselio u Split, gdje je nastavio studirati tamo započeti pravni fakultet. Sada je na trećoj godini. Kako bi pokrio troškove studija, ne libi se prihvatiti ni jedan posao; od fugiranja pločica do konobarenja, prevoženja turista... ukratko, radi sve gdje može štogod zaraditi. Naravno, pomažu mu i roditelji. "Živim kao podstanar na Sućidru, u stanu koji sam preko poznanstva dobio na čuvanje, pa ga plaćam samo 200 eura. Inače se u Splitu teško može pronaći pristojan stan ispod 350 eura. Režije mi dođu do 300 kuna, jer sam rijetko kod kuće. Spiza mi je veliki izdatak, jer često sam kuham, pa na hranu i piće mjesečno potrošim do dvije tisuće kuna. Mjesečno mi treba oko pet tisuća kuna", kaže za Slobodnu DalmacijuFilip, te dodaje da s financijama izlazi na kraj prvenstveno zato što se nikada nije bojao posla.
Roditelji su štedjeli za naše studiranje
Šibenčanka Danijela Spahija, studentica 3. godine Ekonomskog fakulteta živi u podstanarskom stanu koji dijeli s mlađom sestrom Andreom, studenticom 2. godine prava i još jednom cimericom iz Vodica. Njih tri plaćaju stan 2.700 kuna mjesečno, režije oko 300 kuna, a hrane se uglavnom u menzi. Ovo ljeto je konobarila, kako bi pokrila bar dio iznosa od 4.000 kuna, koliko njoj i sestri najmanje mjesečno treba. Da Danijelini roditelji ranije nisu štedjeli, bilo bi sada i puno teže, jer, kaže Šibenčanka, samo otac u obitelji radi.
Danijela govori kako je, nažalost, ponuda poslova preko student-servisa jako mala i da studentima nije baš lako preživjeti mjesec.
Eurostudent je istraživanje koje se paralelno provodi u 27 europskih zemalja s ciljem prikupljanja usporedivih podataka o socijalnoj dimenziji visokog obrazovanja u Europi. Rezultati istraživanja pokazuju da stipendije kao izvor prihoda češće navode studenti koji ne plaćaju školarinu i koji stanuju u studentskim domovima.
Iako gotovo sve banke nude studentske kredite, zajmovima se koristi tek 3 posto studenata.
Istraživanje pokazuje da skoro pola hrvatskih studenata živi kod kuće s roditeljima, trećina su u podstanarstvu, a njih 11 posto smješteno je u studentskim domovima. Čak 45 posto studenata nešto je radilo tijekom anketiranja.
Istraživanje je pokazalo da najviše studenata tijekom prosječnog tjedna u učenju i studiranju provede više od 30 sati, dakle ekvivalent punog radnog vremena, što je u skladu s ECTS normom.