Plaćanje unaprijed na ovaj način postoji navodno već stotinu godina, ali je kao pokret oslabjelo u vrijeme ekonomskog rasta nakon Drugog svjetskog rata pa se češće događa tek u vrijeme Božića. Praksa je oživljena krizom Eurozone pa je, posebno u Italiji, postala sinonim za društvenu solidarnost i poslužila za ime festivala organiziranih s tom svrhom ili čak i samih organizacija poput talijanske 1café.org.
A prije pet godina u Napulju je dobila i ime - sospeso.
O čemu se radi? Gosti pojedinih napuljskih kafića u koje zalazi radnička klasa plaćali bi anonimnu donaciju osobama koje nemaju novca - platili bi dvije ili tri kave, a popili samo jednu. Korisnik ovog oblika pomoći zatim dolazi u kafić i pita konobara imaju li sospeso. Ako imaju, on kavu dobiva besplatno. Praksa je prema raznim izvorima zabilježena i u Ukrajini, Bugarskoj, Rusiji, Australiji pa i u Nizozemskoj.
Poziv za širenje ideje
U siječnju ove godine se inicijativa, dakako, proširila i na društvenim mrežama.
"Pozivamo vas da s nama podijelite kako su reagirali kafići kad ste zatražili da nekome unaprijed platiti kavu. Pozivamo i vlasnike kafića da dijele svoje priče o tome kako je ova inicijativa poslužila njihovoj zajednici i što su iskusili", piše u pozivu za pridruživanju pokretu Suspended Coffe.
Obratili su se za podršku najvećem prodajnom lancu kave u Americi, sa zasad neizvjesnim rezultatom, no pohvalili su se i da ih podržava lanac brze prehrane Subway.
No, pozivaju sve pratitelje na Facebooku da odu s ovim prijedlogom u kafiće gdje i sami zalaze ili da ih jednostavno tagiraju uz priču o kavi plaćenoj unaprijed.