"Sukobi oko prošlosti" o kojima se danas neprestano priča i pokušaj dijaloga
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić u Zagreb bi trebao stići 12. veljače nakon što je njegov posljednji posjet, planiran za studeni prošle godine, odgođen.
Nije dugo trebalo da prsti krcnu i krenu s upiranjem jedni u druge. Pojedini hrvatski dužnosnici, a među kojima je i umirovljeni general i bivši ministar obrane Pavao Miljavac, poručili su da se Vučić prije dolaska u Hrvatsku treba ispričati za velikosprsku agresiju. Beograd je tad odgovorio da Vučić ne treba putovati u Zagreb jer "njegova mirovna politika nema sugovornike u Hrvatskoj".
Povuci-potegni, Aleksandar Vučić ipak stiže, ali čini se kako to neće proći bez meteža. Tako je Udruga udovica hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata najavila masovni prosvjed pod nazivom "Istinom u budućnost" jer smatraju da Hrvatska u Vučiću nema iskrenog i odgovornog sugovornika za rješavanje brojnih problema između dvaju zemalja.
"Radi se o notornom četničkom zločincu, koji ni danas, u umivenoj formi, ne odustaje od velikosrpskih ideja. Radi se o nepresuđenom, nelustriranom i nepokajanom agresoru, koji je u vrijeme Domovinskog rata s oružjem u ruci kružio Lijepom našom, huškao na ubojstva, na progone, na komadanje i otimanje hrvatskog teritorija", poručila je predsjednica Udruge Rozalija Bartolić.
Ponovno je ustvrđeno kako su međusobni odnosi dvaju država postali iznimno zategnuti i opterećeni ratobornom i agresivnom retorikom.
Srbijanski ministar obrane Aleksandar Vulin kazao je u četvrtak da "njihov predsjednik ide tamo gdje će ga dočekati ustaše na trgovima, koji će pokušavati doći do njega, kao što su došli i pokušali ga ubiti u Srebrenici" na što se osvrnuo bivši ministar branitelja Predrag Fred Matić rekavši:
"Samo se jedna stvar o Vulinu može reći - budala, bre."
Na susretu s hrvatskom predsjednicom Kolindom Grabar-Kitarović, Vučić će joj iznijeti neke prijedloge kako poboljšati odnose. Najvažnije je, smatra predsjednik Srbije, smiriti situaciju oko problema iz devedesetih i uspostaviti dijalog.
PROČITAJTE VIŠE:
- [VIDEO] Vučiću vrući doček u Zagrebu: udovice i veterani spremaju prosvjed, podržava ih i HVIDRA
- Vučić prati situaciju u Lijepoj našoj, komentirao poziv na ispriku: 'Politiku Srbije će voditi njezin predsjednik i vlada, a ne vlada Hrvatske'
Dug od 9,5 milijuna kuna? Ništa što jedna večera ne može riješiti!
Milan Bandić 2009. bio je ponovno u utrci za zagrebačkog gradonačelnika - i to zadnji put kao kandidat SDP-a. Ta Bandićeva kampanja mogla je SDP skupo stajati.
Da gradonačelnik Zagreba voli "zaigrati" našim sivim stanicama, dokazuje sljedeći citat iz vremena dok su se Milan Bandić i Zoran Milanović još voljeli, barem javno: "Negdje će sve skupa ispasti oko tri i pol milijuna kuna", kazao je Bandić 29. svibnja 2009. godine. Podsjetimo, ostalo je još nepodmirenih 4,3 milijuna kuna da bi taj dug do danas narastao na 9,5 milijuna kuna.
Iako je kampanju vodila SDP-ova agencija za marketing, troškove kampanje je preuzela Televizija Sljeme čiji je suvlasnik Slobodan Ljubičić Kikaš - Bandićev prijatelj i bivši šef Holdinga, s kojim dijeli i optužnicu u slučaju Agram. Kasnije je trošak prebačen na SDP Zagreb, i ostao neplaćen.
Tako je u srijedu otkriveno kako se Davor Bernardić dobro zabavlja na večeri u društvu Milana Bandića, zbog kojeg SDP-u prijetila ovrha od 10 milijuna kuna. To je potpuno izludjelo vrh SDP-a koji i bez toga ima pun kufer problema sa svojim liderom.
Iz svega se da zaključiti kako se Bernardić navigirao onom: "Kad si gladan, nisi svoj".
Ipak,
od ovrhe ništa. Gotovo cijelo popodne trajala je
sjednica Predsjedništva SDP-a.
Nakon višesatnih pregovora uspjeli su dogovoriti
nagodbu kojom bi se višemilijunski dug za Bandićevu
kampanju iz 2009. otplatio u roku od šest godina, dakle u
mjesečnim ratama od oko 132 tisuće kuna do 2024. godine.
"Postojale su nedoumice, ali mi smo izabrali razumski put - obročno plaćanje", kazao je šef stranke Davor Bernardić te pritom nije htio govoriti o detaljima nagodbe. Bernardić je kazao je kako je spor riješen te da je stranka do sada bila i da će nastaviti biti transparentna.
Obiteljska trakavica koju je mučno pratiti
Ovo je slučaj u kojemu se ne može ništa drugo nego žaliti malenog Cesarea čiji roditelji su dopustili da njegovo djetinjstvo prođe u skrivanju od kamera i zaštite njegove privatnosti jer njegov otac Alessandro Avenati i majka Nina Kuluz vode dugotrajni spor. Spor u kojem, čini se, više traže potvrdu javnosti nego samih sebe po pitanju čine li dobro za svoje dijete.
Kako je prije nekoliko dana navela Nina Kuluz, dječji psihijatar okarakterizirao je Cesareovo stanje kao prilično stresno, te bi svako odvajanje od njemu bliskih osoba i sredine u kojoj je integriran značilo dodatnu traumu, možda nepopravljivu za osjetljivu dječju psihu. Zbog toga Cesare nije bio u školi.
Zanimljivo je, stoga, da majka dječaka tvrdi da joj je dosta cijele medijske strke i posrednog prepucavanja s Alessandrom u kojoj svaki od njih pokušava pridobiti javnost na svoju stranu.
U međuvremenu je Avenati u četvrtak priveden na Prekršajni sud, a sama Kuluz je izjavila: "Već sam jednom pogriješila što nisam prijavila, sada sam morala radi zaštite djeteta. Radi se o vrijeđanju i prijetnjama u prisustvu djeteta. Imam i dokaze, ne samo društvene mreže nego i svjedoke koji su prisustvovali na primopredaji djeteta".
Avenati je dao intervju za medije u kojem tvrdi da mu se nije dozvoljavalo da ga vidi - i cijelo objašnjenje oko toga kao i informacija da se dječak prilikom njihovog zadnjeg susreta tresao od straha.
Zaključno, ovdje ne bi trebale postojati strane već želja da se djetetu omogući normalno odrastanje.
PROČITAJTE VIŠE:
- RTL donosi ekskluzivnu snimku uhićenja Cesareovog oca: pred našim kamerama šutio, a Nina Kuluz ga prijavila zbog obiteljskog nasilja
- Cesareov otac završio u splitskoj policiji zbog prijave Nine Kuluz: bit će priveden i na prekršajni sud
Afera u hrvatskom obrazovanju čija konferencija je prošla najtiše u povijesti Hrvatske
Prije nego što počnete čitati i pitati se zašto je ova tema važna s obzirom na to da nijedan medij ne prenosi dovoljno o ovoj aferi, ukratko rečeno, hrvatsko obrazovanje u velikom je problemu ako se dopusti da ova afera prođe pod palicom politike. Studente se zakida, nezakonitosti prolaze kao od šale, a rektor Boras ništa ne vidi i ne čuje, štoviše, "sve se odvija po zakonu".
A sada o detaljima konferencije koju ste sigurno propustili: Hrvatski studiji već neko vrijeme pokušavaju ukazati na veliki problem u privremenoj upravi. Možda vam to ne zvuči nešto pretjerano važno, ali činjenica je kako privremeno tijelo nije izvršilo nijednu svoju zadaću niti je donijelo pravne akte o ustroju i radu odjela i ustroju radnih mjesta, ali je zaposlilo 35 novih djelatnika iako za to nema pravilnika, što su i kazali na konferenciji za tisak Sindikata znanosti i visokog obrazovanja.
Tako je Sindikat znanosti u četvrtak zatražio smjenu privremene uprave. Na konferenciji je iznesena cijela paleta problema koje je sindikalni povjerenik Tomislav Janović, uz Vesnicu Garašić i Anu Petošić, potkrijepio i dokazima.
Nadalje, ističe se kako je privremenoj upravi istekao je rok za vrijeme kojeg je morala donijeti pravne akte, a istodobno usred akademske godine uvode novi program, iako to treba napraviti najmanje šest mjeseci prije početka akademske godine. U prijevodu? Time su povrijeđena prava studenata da studiraju ono što su upisali.
Početkom prosinca su i nastavnici i studenti Hrvatskih studija uputili otvoreno priopćenje nakon tužbe studenta Luke Kovača. Tada su izrazili veliko nezadovoljstvo i kazali kako je "pokretanje sudskih postupaka protiv vlastitih studenata zbog javno izražene sumnje, krajnji oblik institucijskog nasilja. Još uvijek vjerujemo da ovakvi iracionalni potezi vodstva najvećeg hrvatskog sveučilišta, financiranog našim novcem, neće ostati bez reakcije akademske i šire javnosti."
Nažalost, javnost većinskim dijelom uopće nije bila svjesna što se ondje događa.
PROČITAJTE VIŠE:
Životinje službeno imaju više ljudskosti od ljudi
Cijeli tjedan bili smo u kontatku s vlasnicima pasa koji su prenosili dojave o mogućim otrovima po zagrebačkim kvartovima. Tako je cijela priča nekako krenula s Rudeša, iako ne možemo to potvrditi sa sigurnošću. U nedjelju su zaprimljena dva psa na Veterinarski fakultet zbog sumnje na otrovanje u Maksimiru, no nisu mogli potvrditi o čemu je riječ.
Počele su kolati priče da se radi o otrovu kojeg je dovoljno udahnuti ili progutati - životinja tada ugiba u roku 15 minuta. Druga teorija je da netko postavlja otrove za puževe koji raspara utrobu, a životinja ugiba u strašnim mukama. Često si pokušaju i sami skratiti muke.
Posljednju dojavu dobili smo jučer, a u kojoj korisnica Facebooka tvrdi kako je na Poljanicama otkrila nešto neobično u blizini škole Porta Vitae. Hitno je odnijela supstancu veterinaru koji je potvrdio da se radi o otrovu za štakore te je sve prijavljeno policiji.
IZVOR: (Facebook)
U cijeloj ovoj neizmjerno ružnoj priči, nadu dajete upravo vi koji redovito upozoravate vlasnike pasa, ali i roditelje čija djeca pohađaju vrtiće i škole u čijoj blizini monstrum(i) kukavički pokušavaju okončati tuđe živote.
Ako imate nove informacije o otrovanjima ili pronađenim otrovima u zagrebačim kvartovima, šaljite nam na mail adresu vijesti.hr@rtl.hr i pomognite nam u suzbijanju nečovječnosti nad onima koji se ne mogu braniti.
U iščekivanju Plenkovića: "glava Ante Ramljaka bit će ovako-ionako servirana na pladnju, uz Martinu Dalić kao hladno predjelo"
U petak su dvije priče zaokružile temu Agrokora, a radi se o konferenciji na kojoj je predstavljeno alternativno rješenje plana nagodbe vjerovnika Agrokora te upitna politička budućnost ministrice Dalić.
Oporba je u srijedu u Saboru optužila premijera Plenkovića da je domaćim savjetnicima omogućio zaradu kakvu nisu mogli ni sanjati. Istodobno, Ramljaka je napustio savjetnik Marijan Stričević nakon što je osumnjičen za izvlačenje više od 800 tisuća kuna iz šibenskog TLM-a.
Saborska oporba i nezavisni zastupnici ne odustaju od zahtjeva da se zbog visokih savjetničkih naknada smjeni Vladin povjerenik Ante Ramljak i njegova politička mentorica potpredsjednica Vlade Martina Dalić. Tako su od premijera Andreja Plenkovića tražili da dođe u Sabor i objasni na koji način vladin povjerenik Ante Ramljak upravlja koncernom Agrokor. No, on u Sabor ne planira doći iako je upravo Agrokor tema oko je sve češće primoran opravdavati.
S druge strane, Udruga manjinskih dioničara koncerna Agrokor izložila je vlastiti plan nagodbe, ističući da je 15.000 dioničara zbog krize u koncernu izgubilo i do 90 posto vrijednosti, a Ramljakov plan njih uopće ne obuhvaća. Zamjenik predsjednika Udruge manjinskih dioničara Miroslav Jeličić-Purko istaknuo je na konferenciji kako je njihov plan baziran "na pravičnosti, pravdi i podjeli imovine tako da nitko ne bude zakinut". Nadodao je kako će imovina Agrokora ostati u Hrvatskoj i dionicama bi se trgovalo u Hrvatskoj.
No kako bi se ova tema pravilno zaokružila, valja podsjetiti na viteški komentar Zorana Šprajca na ovu temu:
Dakle sve u svemu interes da nagodba ne uspije težak
je nekoliko stotina milijuna kuna koje bi se u tom kaosu
moglo izvući, postoji kaznenopravni interes nekad najmoćnijeg
hrvatskog tajkuna da sve ode kvragu, a eto kao i uvijek, postoji
i jeftini politički interes da susjedu crkne krava pa makar travu
pasli.
Pa ako na kraju nagodba doista ne uspije, iznos naknade za ove
ili one savjetnike, bit će zadnja stvar od koje će nas bolit
glava. A glava Ante Ramljaka bit će ovako-ionako servirana na
pladnju, uz Martinu Dalić kao hladno predjelo.
A ako pak sve završi sretno i dobro, zna se koji vitez će postati kralj.
PROČITAJTE VIŠE: