JUNCKER NAKON SASTANKA S PLENKOVIĆEM: / 'Komisija neće stati ni na čiju stranu. Zapadna Europa nikad nije ni pokušala shvatiti ovu regiju'

Image
Foto: AFP

'Računati na opciju kojom bismo mi sada tek tako mogli prihvatiti arbitražnu presudu nije realno', rekao je Plenković.

14.2.2018.
17:08
AFP
VOYO logo

Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker izjavio je u srijedu u Bruxellesu da Komisija ne kaže tko je u pravu u hrvatsko-slovenskom graničnom sporu, a premijer Andrej Plenković je poručio da nije realno očekivati provedbu arbitražnog sporazuma.

"Mi ne kažemo Slovenija je u pravu ili Hrvatska je u pravu, Komisija je tu da pomogne. Želimo pomoći u rješavanju toga i mislim da ćemo i moći to učiniti", rekao je Juncker na konferenciji za novinare nakon sastanka s premijerom Andrejem Plenkovićem, koji je sudjelovao na radnom ručku s kolegijem povjerenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Probleme treba riješiti prije proširenja

Juncker je dodao da je u Europskom parlamentu prošli tjedan spomenuo da se granična pitanja na Balkanu moraju riješiti prije ulaska novih članica u EU. "To je vrlo komplicirano pitanje, koje u zapadnoj Europi ne razumiju niti su ikada pokušali razumjeti tu regiju, a čak ni oni koji žive tamo to ne razumiju", rekao je Juncker.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Premijer Plenković je podsjetio da je Hrvatska iz dobro poznatih razloga izišla iz arbitražnog procesa 2015. godine jednoglasnom odlukom Sabora.

"S te strane računati na opciju kojom bismo mi sada tek tako mogli prihvatiti arbitražnu presudu nije realno. Ono što je realno jest da postignemo dogovor koji bi bio međusobno prihvatljiv i Hrvatskoj i Sloveniji", rekao je Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Štitimo nacionalne interese'

Istaknuo je da je hrvatska strana predstavila Sloveniji određene ideje i da je hrvatski prijedlog odličan temelj za dogovor.

"Istodobno, smatramo da nije dobro poduzimati jednostrane korake, a najgori scenarij je kada se problem koji postoji između država prenosi na naše sugrađane. Zbog toga mi je iskreno žao i smatram da se to nije trebalo dogoditi, a ovdje se referiram na kazne koje se upućuju ribarima. Mi smo to napravili jer štitimo naše nacionalne interese, ali ne osjećamo se ugodno da se nalazimo u takvoj situaciji. Mi, obrnuto, pozivamo i ovaj put uz potporu predsjednika Junckera kolegu (slovenskog premijera Miru) Cerara da sjednemo za stol s našim timovima i da pokušamo naći rješenje koje će biti dobro za Hrvatsku i Sloveniju. Mislim da i jedna i druga zemlja imaju važnih tema, a na europskoj agendi ima puno relevantnih i značajnijih točaka na kojima imamo zajednički i jedinstven stav", rekao je Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Juncker nas je ipak pohvalio

Andrej Plenković i potpredsjednice Vlade Marija Pejčinović Burić i Martina Dalić sudjelovali su u srijedu u Bruxellesu na radnom ručku na kojem su bili svi povjerenici Europske komisije. Premijer Plenković je nakon toga imao i odvojeni bilateralni razgovor s Junckerom. Na sastanku je bilo riječi o pripremama za hrvatsko predsjedanje Vijećem EU-a 2020. i prioritetima tog predsjedanja, o hrvatskim pogledima na budućnosti Europe, o strategiji prema zapadnom Balkanu te o gospodarskim i financijskim pitanjima EU-a.

Juncker je na konferenciji za novinare rekao da Hrvatska za njega nije nova zemlja, da ju je pratio u svim etapama na njezinu putu prema EU-u. "Od kada je članica EU-a, Hrvatska se ponaša na primjeren način jer svi rezultati koje je postigla pokazuju da je ona ozbiljno uzima svoje europske obveze. Među tim obvezama, ovdje treba spomenuti unutarnji uspjeh u pogledu proračunske politike, gdje se ona pokazuje kao zemlja model za druge", rekao je Juncker.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Juncker je rekao da su pripreme za hrvatsko predsjedanje već započele. "Za to su potrebne duge pripreme, ali imam osjećaj da je hrvatska vlada pripremljena na najbolji mogući način i da bi mogla već sutra ujutro u 11 sati započeti s predsjedanjem", rekao je, dodajući da nema većih razlika u pogledu EU-a između Hrvatske i Komisije.

'Stari prijatelji'

Istaknuo je da mu je drago što je u sjedištu Komisije primio "svoga prijatelja, hrvatskog premijera, kojeg često viđa", dodajući da se "svaki put kada se vide ponovno zaljube jedan u drugoga".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plenković je sastanak ocijenio izrazito sadržajnim na kojem je iznio stavove Hrvatske o temama koje su relevantne za nju.

Istaknuo je važnost provedbe nacionalnog plana reformi i ambicije u pogledu ulaska u Schengen i eurozonu. "To su naša dva strateška cilja kako bi Hrvatska bila dio onoga što zovemo unutarnjim krugom EU-a. To je naša jasna politika i ambicija u čemu imamo potporu Komisije", rekao je Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska je solidarna, kaže Plenković

Premijer je rekao da Hrvatska želi biti uspješna u povlačenju kohezijskih sredstava pri čemu je najvidljiviji i najveći projekt izgradnje Pelješkog mosta. "To je izrazito važno za hrvatske građane i dobro je da je predsjednik Juncker to istaknuo u svom govoru u Europskom parlamentu prošli tjedan u Strasbourgu", rekao je Plenković.

Govoreći o strategiji proširenja za zemlje jugoistočne Europe, koju je Komisija prošli tjedan predstavila, Plenković je rekao da će Hrvatska biti "solidarna, spremna na potporu i da će uvijek njegovati načelo individualnih zasluga i kriterija prema svakoj državi".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rekao je kako želi da se pregovori o višegodišnjem proračunskom okviru za razdoblje nakon 2020. godine završe prije hrvatskog predsjedanja EU-om, "kako bismo se tada mogli usredočiti na pitanja rasta, pitanja gospodarske povezanosti, unutarnje i vanjske sigurnosti i naravno proširenja".

Skriveno u raju
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo