Tužbeni zahtjevi Jugobanke u stečaju prema hrvatskoj državi i hrvatskim tvrtkama iznose ukupno oko 200 milijuna eura, piše u petak beogradski tisak prenoseći ocjenu sugovornika u Hrvatskoj da je riječ o “obijesnom parničenju”.
Prema pisanju Večernjih novosti, ta srbijanska banka vodi nekoliko sporova u Republici Hrvatskoj, od kojih se šest odnose na nekretnine u Rijeci, Splitu, Zagrebu, Podravskoj Slatini, na Krku i na Hvaru u ukupnoj vrijednost tužbenih zahtjeva samo po toj osnovi od oko 38 milijuna eura.
Ostatak čine ostale tražbine na teritoriju Hrvatske.
Nekoliko tužbi Jugobanka u stečaju pokrenula je i protiv Privredne banke Zagreb (PBZ).
“Jugobanka u stečaju pokrenula je tri sudska postupka protiv PBZ pred trgovačkim sudovima u Zagrebu i Rijeci. U jednom slučaju odbačena je tužba tužitelja Jugobanke, u drugome je odbijena, a još jedan postupak je u tijeku pred prvostupanjskim sudom”, rekao je pomoćnik izvršnog direktora PBZ Dražen Dumančić za Večernje novosti.
U PBZ ne žele komentirati cijeli slučaj, jer se sudski postupci nastavljaju, ali tvrde da su zahtjevi Jugobanke neutemeljeni.
“Držimo da su zahtjevi tužitelja potpuno činjenično i pravno neutemeljeni i nezakoniti te da predmetni sporovi predstavljaju obijesno parničenje”, tvrdi Dumančić.
Jugobanka u stečaju nema nekretnina u drugim bivšim republikama SFRJ, osim u Hrvatskoj, gdje je pokrenula 23 spora.
Međutim, ta srbijanska banka vodi veći broj postupaka radi naplate tražbina od poduzeća s područja BiH, Makedonije i Hrvatske temeljem obveza prema Pariškom klubu. Vrijednost tih tužbenih zahtjeva je ukupno oko 55 milijuna eura.
Jugobanka u stečaju, nekad jedna od pet najvećih banaka u bivšoj SFRJ, vodi ukupno 59 imovinskih sporova - u Hrvatskoj 23, u Makedoniji četiri, u BiH 11 i u Crnoj Gori 21, vrijednih ukupno oko 250 milijuna eura.