Josipović za promjenu Ustava i veće ovlasti

'Dnevno primam između 200 i 300 mailova građana koji se žale na razne stvari.

7.10.2011.
17:23
VOYO logo

"Naravno da predsjednik ne može suspendirati parlament, najviše političko i zakonodavno tijelo, ali mnoge države imaju mehanizam kojim predsjednik može vratiti zakon na dodatnu raspravu. Moj prethodnik nije imao tu mogućnost, nemam je ni ja", rekao je predsjednik Ivo Josipović u intervjuu za tjednik Forum.

Istaknuo je kako je u našoj, još ne sasvim izgrađenoj strukturi demokracije, potrebna kontrolna i koordinativna funkcija predsjednika te kako bi je ipak trebalo ojačati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Pogrešno je predsjedniku jačati izvršne funkcije, ali mislim da ima mjesta razmišljanju kako ojačati neke mehanizme", dodao je Josipović.

Profesor ustavnog prava dr. Branko Smerdel komentirao je za Danas.hr ovu predsjednikovu izjavu te je istaknuo da ovakav Josipovićev zahtjev nije nužno loš.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Ustav se ne smije krojiti prema nikome!'

Pogrešno je predsjedniku jačati izvršne funkcije, ali mislim da ima mjesta razmišljanju kako ojačati neke mehanizme"U redu je da predsjednik traži neke ovlasti koje do sada nije imao. Ja sam se još prije 10 godina zalagao da se predsjedniku omogući vraćanje zakona na doradu u Sabor", rekao je Smerdel.

No, ipak ističe kako je izuzetno važno da se "Ustav ne kroji prema nikome, pa niti prema Josipoviću iako Ustavni suci imaju tendenciju ponašati se kao šnajderi".

Dodaje kako niti u Tuđmanovo vrijeme predsjedničke ovlasti nisu bile prevelike već "njegova vlast više nije imala nikakve veze s Ustavom".

Smerdel ističe kako predsjednik ipak ima mogućnost da zakone pošalje Ustavnom sudu na razmatranje ustavnosti, no problematičnim smatra kako taj isti sud nema obvezu hitno postupiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Tu je svoju ovlast bivši predsjednik Stjepan Mesić iskoristio tek u posljednjoj godini mandata. Tada je na ocjenu ustavnosti Ustavnom sudu poslao dva zakona - onaj o uvođenju tzv. 'harača' i Zakon o medicinski potpomognutoj oplodnji. S obzirom na to da Ustavni sud nema obvezu na zahtjev predsjednika hitno postupiti, odluku o ustavnosti Zakona o medicinskoj oplodnji Ustavni sud još uvijek nije donio", ističe Smerdel.

No, paradoksalno je, ističe Smerdel, to da ako taj isti zahtjev podnese neki lokalni službenik onda Ustavni sud mora hitno postupati, točnije, donijeti odluku u roku od 30 dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vezani članci:

arti-201109210025006 arti-201109230223006 arti-201109040263006 arti-201109090526006 arti-201109200060006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike