Ivo Josipović nije znao za optužnice u vrijeme kada su poslane, nego je, nakon što je u javnosti objavljeno da optužnice postoje, o tome zatražio informaciju od nadležnih institucija, priopćeno je iz njegova Ureda nakon izjave premijerke Kosor, koja je u srijedu u Osijeku predsjednika prozvala da je znao za srbijanske optužnice. Osvrnuo se i na zakon o ništetnosti, apelirajući Vladu i Sabor da se ne donosi takav zakon, nego da se odmah krene u "zaključivanje ozbiljnog međunarodnog ugovora koji će onemogućiti zloporabu progona za ratne zločine, ali i osigurati da ni jedan zločin ne ostane nekažnjen". "Zakon o ništetnosti neće donijeti pravu zaštitu našim građanima, nego možda upravo suprotno. Kažu da ne postoje pravni učinci takvog zakona, no djelovat će nepovoljno na sigurnost hrvatskih građana u inozemstvu", navedeno je u priopćenju. Zaključak je da Republika Hrvatska može i mora puno bolje i efikasnije reagirati na optužnice iz Srbije. Jadranki Kosor ipak su priznali da je bila u pravu kazujući da predsjednik nema u nadležnosti postupanje po optužnicama.
Svaki zločin mora biti kažnjen
"Takvu nadležnost nema ni predsjednica Vlade. Međutim, pitanje optužnica važno je političko pitanje o kojemu ovisi ostvarenje načela pravne države, zaštita branitelja od zloporaba pravosuđa i politizacije odgovornosti za ratne zločine, odnosi u regiji te mnoga druga važna pitanja. A to jest i u nadležnosti Vlade i u nadležnosti predsjednika Republike. Iznimno je važno da Republika Hrvatska djeluje na način da zaštiti svakog svog građanina koji je neosnovano optužen za ratni zločin. Isto tako, važno je da Hrvatska jasno ostane privržena načelu da svaki zločin mora biti kažnjen, bez obzira tko ga je počinio. Važno je i djelovati na način da se pozitivni procesi u regiji nastave", priopćili su iz predsjednikova Ureda.
Europska komisija pozvala je Hrvatsku na "oprez" pri razmatranju prijedloga zakona o ništetnosti svih pravnih akata bivše JNA te pravosudnih tijela bivše SFRJ i Srbije, kojima su osumnjičeni, optuženi ili osuđeni hrvatski državljani, javlja HRT.
Željeli bismo istaknuti koliko je važno da se ne ugrozi regionalna suradnja usmjerena na procesuiranje ratnih zločina. Europska komisija potiče Hrvatsku da nastavi s konstruktivnim dijalogom u regiji o pitanjima ratnih zločina", rekao je Peter Stano, glasnogovornik povjerenika za proširenje Štefena Fülea.
Vezani članci:
arti-201109280789006 arti-201110040641006 arti-201110050185006 arti-201110040220006 arti-201109291431006