Naime, izjava predsjednika Ive Josipovića u emisiji Nedjeljom u 2 da godišnje kao autor i član Hrvatskog društva skladatelja (HDS) zarađuje od 11.000 do 31.000 kuna bruto izazvala je puno pitanja. Neki govore da je taj iznos velik, no rijetki žele sa svojim iznosima izaći u medije.
Tako su skladatelji ozbiljne glazbe, koji javno ne žele otkriti identitet, za Večernji list kazali da većina njih godišnje zaradi samo nekoliko tisuća kuna.
Nelogičan obračun za djela Dine Dvornika
Danijela Dvornik, njegova udovica, među rijetkima je koja je priznala kolika su ta primanja godišnje, pa je otkrila da je pokojni Dino u najplodnijim godinama, kad su nastale njegove najpopularnije pjesme i izašli albumi 1997. i 1998. godine, dobivao od 30.000 do 40.000 kuna bruto.
"Treba uzeti u obzir da je tada bila manja naplata pa su imali manji kolač za dijeljenje. ZAMP mora postojati, mora netko štititi prava. No smeta mi način, neću imati prigovora kad se bude sve znalo", kazala je Danijela Dvornik. Kazala je da nelogičnosti u obračunu ima, jer je Dino u godini smrti dobio jednak iznos kao i godinu prije.
"Ta četiri mjeseca 2008. stalno su se vrtjele njegove pjesme, a dobili smo oko 40.000 kuna, kao godinu prije, a i ispis je bio sličan. Godinu dana poslije iznos je bio nešto viši. Ispada da je najbolji bio prošle godine jer smo dobili 80.000 kuna", kazala je Danijela Dvornik.
Različit sistem bodovanja za klasiku i zabavnjake
Davor Gobac kao vlasnik 93 djela godišnje dobiva od 20.000 do 50.000 kuna, a lani mu je isplaćeno oko 40.000 kuna. "Nikad me nisu uvjerili da je njihov obračun ispravan, ne znam kako to ide. Imam osjećaj da im je važniji ZAMP od kompozitora", kazao je Gobac.
Zašto su primanja klasičnih kompozitora viša od onih koja stižu na račune komercijalnih autora, objasnili su u ZAMP-u. Glavni tajnik HDS-a Antun Tomislav Šaban objasnio je da postoje različite vrijednosti bodova koji su za klasičare veći nego za zabavnjake. Tako se najizdašnije plaća kada se djelo izvede na Hrvatskoj televiziji, jer bod na televiziji vrijedi 10,5 kuna za minutu glazbe. Na Hrvatskom radiju bod iznosi 0,64 kune po minuti, a na komercijalnim radiopostajama 0,06 kuna!
Šaban tvrdi da je tako u većini zemalja Europe.
U ZAMP-u ističu da klasični skladatelji ostvaruju i devizni prihod koji je puno veći u odnosu na skladatelje zabavne glazbe. Prema neslužbenoj analizi, tako svi hrvatski autori klasike godišnje dosegnu prihode od pola milijuna kuna.
Inače, prema podacima HDS-a, deset najizvođenijih skladatelja ozbiljne glazbe su: Boris Papandopulo (pokojni), Frano Đurović, Dubravko Detoni, Emil Cossetto (pokojni), Ivo Josipović, Igor Kuljerić (pokojni), Mladen Tarbuk i Adalbert Marković (pokojni), Pavle Dešpalj i Dubravko Palanović.
specijal-201012070191004-ZAMP