Prijedlog novog nacrta Pravilnika o normi učitelja u osnovnim školama je izazvao veliko nezadovoljstvo u zbornicama jer se učiteljima, posebice likovne, glazbene, tjelesne i tehničke kulture, dio dosadašnjih radnih obveza od jeseni više neće uračunavati u punu normu, pa im prijeti smanjenje plaća i otkazi.
1.000 učitelja na cesti
Stipić ističe kako će samo 25 posto učitelja odgojnih predmeta nastaviti raditi u punom radnom vremenu, a u Sindikatu hrvatskih učitelja izračunali su da bi na cesti moglo završiti i do tisuću učitelja, a četiri tisuće njih, ne samo odgojnih nego i ostalih predmeta (osim hrvatskog i stranog jezika), moglo bi pasti na nepunu plaću, piše Slobodna Dalmacija.
Dok se danas u školama, osobito na poslovima zamjena, sve više angažiraju mladi bez zasnivanja radnog odnosa za 1.600 kuna, u “Preporodu” se pribojavaju da bi u budućnosti netko mogao zaključiti i da je za školu jeftinije na pojedinim poslovima zaposliti radnike agencija za privremeno zapošljavanje.
Privremeni radnici nemaju nikakva prava i manje su plaćeni
No, Hrvatska danas, upozoravaju sindikati, ima velikih problema s radom tih agencija koje ''iznajmljuju'' radnike tvrtkama i klijentima za privremene poslove. Tim je radnicima poslodavac agencija koja ih ''posuđuje'' klijentima, uglavnom tvrtkama, za poslove u trajanju od nekoliko sati, dana, mjeseci, a takav rad, prema sadašnjem ZOR-u, može trajati maksimalno godinu dana.
Problem je što su ti radnici najčešće manje plaćeni za isti posao koji obavljaju stalno zaposleni u tim tvrtkama, što se protivi ZOR-u. Agencijskim radnicima plaćeni su samo sati kod klijenta s kojim je agencija sklopila ugovor, nisu obuhvaćeni kolektivnim ugovorima pa ne uživaju nijedno pravo, čak ni plaćeni prijevoz ili bolovanje, a nemaju ni pravo na sindikalno udruživanje.