JE LI MOGUĆE DA HRVATSKA BUDE NEUTRALNI TEREN NA KOJEM ĆE SE SASTATI TRUMP I PUTIN? Plenković: / 'Sve je moguće'

Image
Foto: PIXSELL / AFP

Upitan je li se konzultirao s predsjednicom i je li znao da će pozvati Putina u Hrvatsku, Plenković je odgovorio: "vidjeli smo se sinoć".

22.3.2018.
16:45
PIXSELL / AFP
VOYO logo

Interpretativna izjava je pravi način za otklanjanje strahova i zabrinutosti koju određeni dio hrvatskog društva ima u vezi s Istanbulskom konvencijom i ona je napisana pažljivo i uz konzultacije s pravnom službom Vijeća Europe, izjavio je u četvrtak u Bruxellesu hrvatski premijer AndrejPlenković.

"Čuli smo i pažljivo slušali signale određenog dijela našeg društva u kojem postoje neke zabrinutosti za svjetonazorska pitanja koja se u kontekstu Istanbulske konvencije postavljaju. Stoga smo u u interpretativnoj izjavi u dogovoru s pravnom službom Vijeća Europe usuglasili jedan tekst koji po meni na pravi način otklanja strahove i zabrinutosti", izjavio je premijer Plenković u Bruxellesu, prije početka summita EU-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plenković je odmah po završetku sjednice Vlade, s koje je jednoglasno upućen zakon o ratifikaciji Istanbulske konvencije u Hrvatski sabor, otputovao u Bruxelles.

'Bernardić neka prouči zakon'

Plenković je ponovio da je Istanbulska konvencija u skladu s hrvatskim Ustavom i odredbama koje se odnose na ljudska i temeljna prava. "Mi smo se temeljito konzultirali s pravnom službom Vijeća Europe. Sada kada sam sletio u Bruxelles čujem da neki govore o tome kao o bezvrijednom papiru. Pozivam šefa SDP-a, čija je stranka čekala na vlasti s uvjerljivom većinom u Saborom i nije ni prstom mrdnula da ratificira ovu Konvenciju, da malo prouče zakon o potvrđivanju i izvršavanju međunarodnih ugovora, da se upozna što je smisao interpretativnih izjava i pogleda malo i druge zakone, temeljne ugovore EU-a, brojne interpretativne izjave koje su dale druge članice i da u konačnici preuzme političku odgovornost na ozbiljan način jer se ovakav način politike temelji na dosjetkama", rekao je Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plenković je komentirao i anketu koju je Vlada naručila o stavovima građana prema Istanbulskoj konvenciji i odgovorio na pitanje zabrinjava li ga činjenica da oko 40 posto biračkog tijela HDZ-a ne podržava tu konvenciju. "Ovo su stvari gdje trebamo imati 'leadership', ovo je tema koja zahtijeva objašnjavanje, zahtijeva razgovor i dijalog. Uvjeren sam da je ono što radim dobro za hrvatsko društvo i državu i za smjer u kojem ja želim da idemo. Učinit ću sve da članicama i članovima HDZ-a, simpatizerima i biračima pojasnimo zašto se ide u ovaj proces, da se otkloni ono što nije točno, objasni ono što smatrama ispravnim. To je u politici jedna od glavnih zadaća", rekao je Plenković.

Dodao je kako želi što jedinstveniji stav HDZ-a. "Hoće li biti kolega koji će eventualno glasovati protiv o tome ćemo još vidjeti. Vodit ćemo računa da jedna velika većina glasa za i to je ono što ja čujem od kolega, pogotovo sada kada se i oni koji su možda bili rezervirani mogu prikloniti objašnjenju koje smo dali u interpretativnoj izjavi. Ona je jedan jastuk na koji se mogu nasloniti", rekao je Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O Kolindinom pozivu Putinu

Komentirao je i poziv predsjednice Kolinde Grabar Kitarović ruskom predsjedniku VladimiruPutinu da posjeti Hrvatsku, kazavši da o primjerenosti toga poziva treba pitati predsjednicu. "Vidio sam maloprije tu vijest. Predsjednica je očito razgovorala s predsjednikom Putinom nakon njezina posjeta prije nekoliko mjeseci Moskvi i Sočiju. Vjerojatno je to dio dogovora od tada, koliko sam ja razumio nakon što smo razgovorali nakon njezina posjeta. Ovo je sigurno bio prigodni razgovora nakon njegova reizbora", rekao je Plenković.

Upitan je je li se konzultirao s predsjednicom i je li znao da će pozvati Putina u Hrvatsku, Plenković je odgovorio: "vidjeli smo se sinoć".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje smatra li primjerenim poziv u ovom trenutku nakon napada nervnim otrovom u Engleskoj, Plenković je rekao da je to pitanje za predsjednicu. "To je nešto što morate pitati predsjednicu. Ona razvija dijalog s ruskim predsjednikom već neko vrijeme. Meni se čini da je to u kontekstu njihova dijaloga u proteklih nekoliko mjeseci, a manje je vezano za recentna zbivanja", rekao je Plenković.

Europska unija je podijeljena oko čestitanja Vladimiru Putinu na njegovu reizboru za predsjednika. Predsjednik Komisije Jean-Claude Juncker, njemačka kancelarka AngelaMerkel i francuski predsjednik EmmanuelMacron čestitali su Putinu, dok dio drugih čelnika to ne želi, pogotovo u svjetlu napada na bišveg ruskog špijuna u Engleskoj, za koji Velika Britanija optužuje Rusiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plenković je odgovorio i na pitanje bi li Hrvatska mogla biti mjesto za susret Trump-Putin, o kojemu se u posljednje vrijeme govori da bi se mogao održati na neutralnom terenu. "Sve je moguće. Nismo o tome do sada razmišljali. Vidio sam izjavu predsjednika DonaldaTrumpa nakon telefonskog poziva prije par dana. Vidjet ćemo, ima vremena", rekao je Plenković.

Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo