Odgovarajući na pitanje je li moguća velika koalicija HDZ-a i SDP-a, Tomislav Karamarko na prvu je loptu odgovorio: "Za sada ne". A onda kada je vidio da je mogućnost ostavio otvorenom još je jednom to zanijekao. No, trenutak njegove nepažnje bio je dovoljan da se i ta opcija ipak otvori u raspravama. Štoviše, zato i jer je SDP-ov saborski zastupnik Boris Lalovac u emisiji "U mreži prvog" HRT-a neizravno pozvao na sklapanje koalicije odgovorivši na pitanje o njoj riječima kako je njemu jedino stalo da se situacija što prije stabilizira i riješi kako bi Hrvatska izbjegla skupo zaduživanje i daljnji pad kreditnog rejtinga.
SDP i HDZ spremni i na teške ekonomske žrtve samo da vladaju
"Ono što sigurno znam jest da bi investitori željeli da dvije najveće političke stranke, SDP i HDZ, koaliraju kako bi se stvorilo dugoročnije stabilno okružje, kao u Njemačkoj, gdje takva politika funkcionira. Jer i u slučaju novih izbora svoj dio glasova bi dobili Most i Živi zid, a koalicije SDP-a ili HDZ-a s njima bi bile nestabilne“, ustvrdio je tom prilikom Lalovac pokazavši time da je za stabilnost države spreman suprotstaviti se Milanoviću, kojeg je dosad podržavao.
Boris Lalovac prije svega na pameti ima financijsku situaciju u državi
Izvanredni profesor na Fakultetu političkih znanosti Berto Šalaj smatra, pak, da su sadašnja vodstva SDP-a i HDZ-a spremna još dugi niz godina voditi državu i uz teške ekonomske žrtve, ali bez namjere da sklope koaliciju. Posebice dok su strankama na čelu Milanović i Karamarko. Smatra kako Karamarka može sada zamijeniti tek netko još konzervativniji pa scenarij velike koalicije opet ne bi zaživio. Također vjeruje kako bi obje strane bile spremne pristati i na kamate od 10 posto pri zaduživanju dok god bi se s njima "vozile dalje". Na suradnju bi pomislile eventualno kada ne bi više mogle isplaćivati mirovine.
Koalicija moguća tek za godinu ili dvije
No, i ta bi koalicija trebala biti itekako stabilna jer investitori i Europska komisija smatraju kako tek takva koalicija može jamčiti provođenje reformi zacrtanih u Nacionalnom ekonomskom programu koji je prihvatila i EK i ocijenila ga "dovoljno ambicioznim" za srednjoročno razdoblje. Njima nije dovoljno da je taj program samo na papiru nego žele i da bude proveden.
U slučaju nemogućnosti sastavljanja stabilne Vlade Hrvatskoj za godinu do dvije prijeti financijska i gospodarska kriza koja bi potom mogla povući "nemoguću misiju" - veliku koaliciju SDP-a i HDZ-a.